A Magyar Köztársaság Nagykövetsége, a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete, és az Esterházy János Polgári Társulás közös szervezésében kerül sor a pozsonyi „Esterházy János Emléknapokra" március 1-4. között.
Március 1-jén, 17 órai kezdettel Pozsonyban a Magyar Köztársaság Kulturális Intézetében (Védcölöp út 54.) kerül sor Molnár Imre: Kegyelem életfogytig című, szlovák fordításban megjelent könyvének bemutatója, melyet a szerző, valamint Žilka Tibor, a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem professzora és Simon Attila történész, a Fórum Intézet munkatársa ismertet.
Esterházy János történelmi szerepét František Mikloško, a Szlovák Köztársaság parlamentjének volt elnöke méltatja. Az Esterházy János Emléknapok kísérőrendezvényeként a „Hommage a Esterházy" című kiállítás tekinthető meg a Pozsonyi Magyar Galéria művészeinek alkotásaiból. A Pozsonyi Magyar Galériát működtető pozsonyi szervezetek, elsősorban a a Pozsonyi Műtermek szabad művészeti társulás 2007-ben, Esterházy János halálának 50. évfordulója alkalmából hirdették meg pályázatukat, amelynek köszönhetőn értékes alkotások születtek felvidéki magyar képzőművészek, majd magyarországi, sőt kanadai magyar művészek bekapcsolódásával. A gyűjteményt 2008-ban először a Pozsonyi Magyar Galériában mutatták be, majd elindult a képzőművészeti anyag vándoroltatása.
Március 4-én, 16 órai kezdettel a Mladosť Filmszínházban (Hviezdoslav tér 17., Pozsony) kerül sor „Az üldözöttek védelmében" című dokumentumfilm bemutatója szlovák és angol nyelvű felirattal. A 2010-ben készült, 60 perces film rendezője Vörös Attila. A filmvetítés egyébként zártkörű rendezvény lesz, csak a meghívottak vendégek vehetnek részt rajta.
Esterházy megemlékezések Budapesten
Idén, Esterházy János születésének 110. évfordulóján rendkívüli megemlékezésekre kerül sor Budapesten. Kövér László házelnök meghívására március 11-én, pénteken 14.30-kor a Parlament Felsőházi termében tartják a felvidéki magyar politikusnak, a Felsőház tagjának, Csehszlovákia és Szlovákia parlamentjének képviselőjének tiszteletére rendezett ünnepséget, amelyen az állami kitüntetés mellett az Esterházy-emlékérem átadására is sor kerül.
A 14.30 órai kezdetű ünnepség a nyitrai egyetemista kórus nyitóénekével kezdődik, majd megnyitó beszédet mond Kövér László, az Országgyűlés elnöke. A házelnök beszéde után kerül sor Esterházy János embermentő tevékenységérő készült rövidfilm levetítésére, majd Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes méltatja az állami kitüntetettet. Az állami kitüntetést Schmitt Pál köztársasági elnök adja majd át.
A kitüntetés átadása után Jan Stanisław Ciechanowski államtitkárnak, a lengyel Veterán és Meghurcolt Személyek Hivatala vezetőjének megemlékezése következik. Őt követi a Magyar Koalíció Pártjának, Berényi József országos elnöknek a beszéde. Az Esterházy János emlékérem átadása után Esterházy-Malfatti Alice tanúságtételét hallgathatják meg a jelenlevők. Németh Zsolt külügyi államtitkár zárszava után az ünnepséget Szvorák Katalin, valamint a nyitrai egyetemista kórus fellépése zárja.
Információink szerit a Parlamentben emléktáblát helyeznek el a szervezők Esterházy János tiszteletére az Országgyűlés egyik termében, amely ettől kezdve a felvidéki magyar mártírpolitikus nevét fogja viselni.
A Rákóczi Szövetség és az Esterházy János Emlékbizottság szervezésében március 13-án, vasárnap 9 órakor emlékmisét tartanak a Ferenciek terén lévő ferences templomban, majd 10.30-kor koszorúzásra kerül sor a Szép utcai emléktáblánál. Ünnepi beszédet Nagy János szobrászművész, az Esterházy-emlékérem tulajdonosa, az emléktábla alkotója mond. A megemlékezésre szeretettel hívja és várja az Esterházy-tisztelőket Halzl József, a Rákóczi Szövetség elnöke és Martényi Árpád, az Esterházy János Emlékbizottság elnöke.
Felvidék Ma