A felvidéki motorosok nem kis feladatra vállalkoztak mikor úgy döntöttek, minden lehetséges módon segítséget nyújtanak a berzétei otthonban élő gyerekeknek, hiszen az intézmény nem kap a szlovák államtól anyagi támogatást, így az otthon kis lakói, kizárólag a segítőkész emberekre számíthatnak.
A motoros hazafiak, ezúttal egy varnézéssel összekötött túrára invitálják a segíteni kész embereket. Alább olvasható interjúnkban a Kerecsen Motoros Egyesület elnöke Tóth Zoltán részletezi a rendezvénnyel kapcsolatos tudnivalókat, mely egyben ösztönző felhívás is arra, hogy minél többen részt vegyenek a felvidéki gyermekotthonért folytatott harcban.
– Több éve kitartóan próbáltok segíteni a perbenyiki anyaotthonnak, és a berzétei árvaháznak. Most szintén egy segélytúrára invitáljátok az embereket. Elmondanád kik a szervezők, illetve azt, hogy mikor és hol kezdődik a túra?
Szerencsére azon az úton tudtunk maradni amin elindultunk, pedig ez egy irtózatosan nehéz küzdelem. Az árral szemben haladunk, de megérte az erőfeszítés, mert amit elkezdtek a Felvidéki farkasok négy évvel ezelőtt, azt most nekünk kell tovább vinni Berzétére. Mi vagyunk a motoros túra szervezői, de ebben a munkában természetesen számíthattunk a barátainkra, mint a Felvidéki farkasok, a Hunyadi rend és a Motamot, de sorolhatnám még az összetartó motoros egyesületeket. Minden igaz magyar embert szeretettel fogadunk, de főleg motorost, aki feláll a tv elől és segíteni is kíván- e cél elérésében.
– Honnan indul a túra, illetve a résztvevők, hogyan járulhatnak hozzá a gyűjtéshez?
A bánrévei határátkelőnél lesz a gyülekező 14.00-15.00 óra között. A gyűjtéshez az alapítvány számlaszámán lehet hozzájárulni, ami az www.kerecsenmotorosok.hu lesz rövidesen feltüntetve. A túra szeptember 3-4-én lesz és a krasznahorkai kempingbe érkezünk, majd meglátogatjuk a várat és másnap gurulunk át Berzétére az árvaházhoz ahol Istentisztelet keretén belül adjuk át az adományokat.
– A rengeteg nehézség ellenére is évek óta egymást segítve küzdötök a gyerekekért, és lényegében ezzel is görbe tükröt tartva a szlovák állam elé mivel amint tudom, állami támogatást egyik intézmény sem kapott. Mi ösztönöz benneteket az összefogásra?
Úgy gondoljuk, hogy ebben a megveszekedett érdektől teleszőtt sötét világban, mindig kellenek emberek, akik felgyújtanak egy kicsiny fényt ami köré az emberek oda tudnak gyűlni. Talán az árvaház a remény fénye, hogy van összetartás és kiút ebből a helyzetből. Sajnos az emberek elfelejtették értékelni egymás értékeit és ha az árvaház lesz a példa végig kell vinni a harcot. És igen, a szlovák kormánytól az árvaház nem kap egy fillért sem. Nagyon nehéz ez az út és néha, tényleg úgy érzi az ember, hogy mindent elveszt, de ha egy nemes dolog miatt történik ez, akkor az Isten valamivel mással majd megajándékozza. Nehéz a harc itt a Felvidéken, de ha a gyermekek száján az igevirág magyarul terem, akkor már bizonyítottunk az őseinknek és tettünk a jövőnkért valami maradandót. Ezt nem tudnánk megtenni fesztiválok látogatással, csak ily módon. Köszönöm mindenkinek, aki kitartott mellettünk a nehéz időkben és tovább vitte velünk ezt a harcot. Haladjunk tovább és minél több bajtársunkat, segíteni akaró embert várunk szeptember 3-4-én a segélytúrára.
Árvaház épül egy kis gömöri faluban
A krasznahorkai vár árnyékában, Rozsnyótól mindössze 3 km-re található Berzéte ősidőktől fogva magyar település volt. A berzétei református gyülekezet az észak-gömöri nyelvhatáron, csodálatos természeti, de siralmas gazdasági miliőben él és dolgozik. A létfenntartásért küzdő pici felső-gömöri gyülekezet lelkipásztorai mertek nagyot álmodni. Ott, ahol sokszor a parókia havi kiadásai is gondot jelentenek, nem a lassú haldoklásra rendezkedtek be, hanem az életnek, a jövőnek. A gyülekezetnek a gyönyörű Árpád-kori műemléktemplomon és a parókia épületén kívül semmilyen más tulajdona nem volt 2007-ig. Akkor kapták vissza az államtól a néhai református iskola épületét teljesen lepusztult, kirabolt, meggyalázott állapotban. Az épületet lélekkel szeretnék megtölteni.
Az ingatlanban családcentrikus árvaház, közösségi terem kapna helyet, valamint a beépített tetőtérben szálláslehetőséget kínálnának. 2008-ban, szinte üres zsebbel elindult a munka. Mondhatni, hogy nemzetközi összefogással, hónapról hónapra, tégláról téglára gyarapodtak. Mára tető alá került az épület.
Berzétén fontosnak tartják, hogy ismét közösség épüljön, s az emberek újból megtanuljanak összefogni, közösen, áldozatokat hozva dolgozni egy nemes cél érdekében. Mindehhez azonban kell egy karizmatikus, elszánt ember is, aki erős hittel élére áll a dolgoknak, még ha a világ szemében „őrültnek" is tűnik.
(MTV Átjáró)