Ugrás a tartalomra

Ősi Magyar Kapu

image

A Csemadok Nánai Alapszervezete 1990 óta minden évben megemlékezik Szent István első magyar királyunkról. Hosszú évekig a kultúrházban tartották a megemlékezést, pár éve azonban a szervezők úgy gondolták, méltóbb lehet az ünnep a helyi Szent Vendel templomban.

Ez évben a falu 855. évfordulója jegyében is emlékeztek. Délelőtt hálaadó szentmisét celebrált Burián László esperes, akit ezen a misén köszöntöttek is a hívők és a vendégek, mert 90 éves volt.

Délután a templom bejáratánál avatták fel az ŐSI MAGYAR KAPU – nak elnevezett emlékjelet, mely mint a szónokok is elmondták, emlékeztet őseinkre, és tisztelet jele a múlt iránt. Bíró Ágnes beszédében elmondta, hogy a kapu valahol egy összekötő jel is az égi és a földi világ között. A szervezet elnöke ( Dániel E.) emlékeztetett arra, hogy elődeink kereszteket, állítottak hálából a jó Istennek, mára sajnos ez elmaradt. Mi az ősök előtt emlékjelekkel tisztelgünk. Smidt Róbert a kapu alkotója örömmel tudatta, hogy sokfelé, és sokféle emlékjelet alkotott, köztük kapukat is, de templom előtt ez az első műve, melyet nagy – nagy tisztelettel és szeretettel készített. Az ünnepségen Magyarország üzenetét adta át Nagy László a Pozsonyi Magyar Nagykövetség tanácsosa, Pálmai József esztergomi tanár pedig Szent István életét, üzenetét vázolta.

Az avatáson közreműködtek a Visegrádi Lovagrend Hagyományőrzői, és a nánai nyugdíjas éneklő csoport. Az ünnepség Vadkerti Imre szabadtéri koncertjével fejeződött be, amelyen elhangzottak az ismert rockoperák részletei, köztük az István a király c. rockoperából is.

-DE-

 

Ősi Magyar Kapu