Ugrás a tartalomra

XIV. Mécs László szavalóverseny Királyhelmecen

image

A Mécs László Emléktársaság tizennegyedik alkalommal rendezte meg a Mécs László Szavalóversenyt Királyhelmecen.

A szavalóverseny először 2000-ben lett meghirdetve azzal a céllal, hogy ezzel is emléket állítson a városban tevékenykedő pap-költőnek. Mécs László mint premontrei lelkész 1930-ban érkezett Királyhelmecre. Ittléte a város társadalmi-politikai életére nagy hatással volt. Az ő kezdeményezésére váltak rendszeressé a Katolikus Körben az irodalmi előadások és az író-olvasó találkozók. A Fehéren és kéken, valamint az Élőket nézek című kötetekben található verseket is itt írta. Királyhelmecet 1944 őszén hagyta el.

A versenyre idén,február 17-én került sor a királyhelmeci Mailáth József Regionális Múzeum épületében. A megmérettetés az előző évekhez hasonlóan korosztályok szerinti kategóriákban zajlott. Az 1. és a 2. kategóriába az általános iskolások nevezhettek, a 3. kategóriában a középiskolások vettek részt, a 4. kategóriában a felnőtt versenyzők mérték össze tehetségüket. A versenyzőknek Mécs László egyik költeményét, valamint egy határon túli magyar költő versét vagy vallásos, bibliai témájú verset vagy egy istenkereső, hitvalló költeményt kellett előadniuk.

A Mécs László Emléktársaság elnöke, Takács István örömét fejezte, hogy a vártnál több versenyző nevezett be idén, illetve a nézőtér is színültig megtelt az eseményre. A versenyzők között nem csak bodrogköziek és Ung-vidékiek voltak, hanem érkeztek Kassáról, Szepsiből és a magyarországi Kisvárdáról is. A Mécs László Emléktársaság fontosnak tartja a szavalóverseny jövő évi megszervezését is, melyet 2014-ben egy Mécs László munkásságával és életével foglalkozó konferenciával szeretnének kibőviteni.

Szalay László plébános, az idei szavalóverseny zsűrijének elnöke szerint azért fontos az ilyen rendezvény, mert erősíti az ifjúság hovatartozásának tudatát, segítségével rácsodálkozhatunk az értékekre, és fokozza a kibontakozási kedvet.

A XIV. Mécs László Szavalóversenyen sorrendben a következő dobogós helyezések születtek:

1. kategória: Blanár Panna, Tomori Viktória, Szálka Vivien

2. kategória: Sallai Erzsébet, Zdibák Ildikó, Greso Noémi

3. kategória: Köteles Ágnes és Toldi Evelin (megosztott első hely), Czábóczky Szabolcs, Kozma Péter

4. kategória: Dóczi Henrietta, Orlovszky Erzsébet (megosztott első hely)

Kategóriánként Királyhelmec polgármesterének különdíjait is átvehették a versenyzők, illetve a zsűri elnöke, a szavalóverseny elindítója és éveken át főszervezője, Szalay László, volt királyhelmeci katolikus plébános is különdíjban részesített számos ifjú versenyzőt. Az MKP különdíját Furik Csaba megyei képviselőtől Papp Sándor és Sohajda Szabolcs vehette át, a közönség különdíját Kopasz Orsolya kapta, a kisvárdai önkormányzat díját Papp Sándor érdemelte ki.