Ugrás a tartalomra

A HÉTFÁJDALMÚ SZŰZANYA ÉVE

image

Az alábbiakban a Szlovák Püspöki Kar által meghirdetett kilenced szövegét és a felajánló imát közöljük.

 

Szentbeszédhez szolgáló alapanyag a 2014. év január második vasárnapjára,
a Hétfájdalmú Szűzanya fájdalmainak teljessége témához


A 2014-es Mária Év január hónapjával elkezdődik a kilenc hónapig tartó előkészítő kilenced Szlovákia felajánlására a Hétfájdalmú Szűzanya oltalmába, amire 2014. szeptember 15-én kerül sor a sasvári Hétfájdalmú Szűzanya Bazilikában. Minden hónapnak lesz egy konkrét témája, melynek gondolatait a papok a hónap második vasárnapján előterjesztik a plébániaközösség híveinek.

A rózsafüzér tized januári szándéka: A súlyos betegséggel veszélyeztetett szülőkért és gyermekeikért.
Január második vasárnapjának evangéliuma (Mt 3, 13-17)
Jézus Galileából elment Jánoshoz a Jordán mellé, hogy megkeresztelkedjék. János igyekezett visszatartani: „Nekem van szükségem a te keresztségedre – mondta –, s te jössz hozzám?" Jézus ezt mondta: „Hagyd ezt most! Illő, hogy mindent megtegyünk, ami elő van írva." Erre engedett neki.
Megkeresztelkedése után Jézus nyomban feljött a vízből. Akkor megnyílt az ég, és látta, hogy az Isten Lelke, mint galamb leszállt és föléje ereszkedett. Az égből szózat hallatszott: „Ez az én szeretett Fiam, akiben kedvem telik."
Az evangélium máriás dimenziója:
Az evangéliumi rész befejező szavainak a hátterében, amelyekben az Atyaisten úgy mutatja be Jézust, mint az ő „szeretett Fiát, akiben kedve telik", még inkább kiemelkedik Isten irántunk való szeretete. Hiszen az Atya ezt a szeretett Fiát küldte el, hogy kereszthalálával megváltson minket. Ugyanaz a Szentlélek, aki megjelent a Jordán vize fölött, korábban Szűz Máriára is kiáradt és eltöltötte őt, hogy megfoganjon benne Jézus, a Magasságbeli Fia. Isten rábízta szeretett Fiát, hogy felnevelje őt, és kísérője legyen egész életében, beleértve a Kálvárián megélt, fájdalmakkal teli nehéz pillanatokat is.

Bibliai példák a teljességet jelképező 7-es számra,
- Isten a hetedik napon befejezte és áldásával megpecsételte a világ teremtését
- Egyiptomban a hét sovány esztendő után a hét termékeny év következett
- Jerikó elfoglalását az izraeliták az ostrom hetedik napján hét pap vezetésével fejezték be
- A leprás szíriai hadvezérnek, Námánnak, a Jordán folyóban történt gyógyulása a hetedik alámerülés után történt
- Salamon a templom építését az építkezés hetedik évében fejezte be, amit aztán hét napon keresztül ünnepeltek
- Szent Lukács evangéliuma Jézus családfájában 76 nevet említ Ádámtól egészen Jézusig, ő a hetvenhetedik.
- Szent Lukács evangéliuma szerint nem hétszer, hanem hetvenszer hétszer kell megbocsátani
- Az irgalmas szamaritánus hét jócselekedetet tett a sebesültnek, tehát a segítség maximumát nyújtotta
- Szent János a Jelenések könyvében hét egyházat, pecsétet, trombitát, kelyhet, lelket, levelet... említ
- Az Antikrisztus 666 száma a tökéletlenségre emlékeztet, mert hiányzik az Isten áldásával történő betetőzés, ahogy az a teremtés hetedik napján volt
Szabadon választható idézetek és gondolatok:

Ismert személyiségek gondolatai a szenvedésről és fájdalomról:

* A fájdalom kézen fogva vezet bennünket az örök élet küszöbéig. (Léon Bloy)
* Szenvedni vágytam, és a Jóisten meghallgatott. Több napon át sokat szenvedtem. Az egyik reggel, hálaadás közben, mintegy a halál szorongásait éreztem minden vigasztalás nélkül! Mindent elfogadok a Jóisten iránti szeretetből, még azokat a furcsa, tolakodó gondolatokat is, melyek eszembe jutnak és alkalmatlankodnak. (Lisieux-i Kis Szent Teréz)
* Isten velünk együtt szenved, nem korlátozódik csupán arra, hogy távolról nézze, hogyan szenvedünk. (Raniero Cantalamessa)
* Miért kell szenvedni? Mert itt a földön nem létezik tiszta szeretet szenvedés nélkül. (Soubirous Szent Bernadett)
* A világot megmenteni nem azt jelenti, hogy boldogságot adunk neki, hanem hogy megadjuk neki a szenvedés értelmét, megadjuk neki az örömet, amelyet senki sem vehet el tőle. (Madeleine Delbrêl)
* A te legszebb Hitvallásod az, ami a sötétség kellős közepén hagyja el ajkadat, az áldozatban, a jó iránti fáradhatatlan törekvésben. Mint a villám töri át lelked sötétségét, hogy a tenger hullámainak csapkodása közepette felemeljen és Istenhez vezessen. (Pietrelcinai Szent Pió atya)
* A fájdalom számodra Isten ajándéka. Ne tékozold el ezt az ajándékot, hanem tedd termékennyé. Imádkozom érted, hogy ne tékozold el, amit az Úr érted tett. (Kalkuttai Boldog Teréz anya)
* Tartsátok erősen a rózsafüzért, amint a borostyán kapaszkodik a fára. Mert Szűz Mária nélkül nem tudunk talpon maradni. (Kalkuttai Boldog Teréz anya)
* Hol láttam őt, honnét ismerjük egymást? /Mosolyodott el a Teremtő, amikor megteremtette az anyai szívet. /És jól tudta, hogy az nem lehet más, / mert egyszer majd Ő is rábízza a Fiát. (Milan Rúfus)

Teológiai feltételezések a Hétfájdalmú Szűz Mária fájdalmainak teljességéről:

- Szűz Mária, mint „Szeplőtelenül Fogantatott", tökéletesen tiszta szeretetben éli meg fájdalmait.
- A másokkal megosztott szenvedés mértéke egyenesen arányos a szenvedő személy, a Fiú iránti szeretet mértékével, akit Isten küldötte, Gábriel (= Isten hatalmas) arkangyal hirdetett.
- Fájdalmait, mint „Kegyelemmel teljes", szüntelenül Isten jelenlétében éli meg, és a reményben, amely az Arkangyal szavai szerint a Fiáról, mint a „Magasságbeli Fiáról" szól.
- A „kegyelem teljessége" abban a megélt hitben nyilvánul meg, amellyel a Megfeszítettre tekint, aki egyben a „Magasságbelinek a Fia".
- Fájdalmait mint az „Úr szolgálóleánya" az Isten akaratában való aktív önátadásban éli meg, a szeretetteljes szolgálat szellemében, lélekben mindenről „a szív mélyén" elmélkedve.
Pápák gondolatai Szűz Mária szenvedéséről:

* Mária a kereszt alatt, haldokló Fia közelében, összeköti saját fájdalmát a Fiú fájdalmával és megmutatja nekünk Isten szeretetét, amely erősebb a halálnál. Az ő fájdalma tele van hittel és szeretettel. (XVI. Benedek)
* Szűz Máriának a Kálvárián része van a Fia fájdalmából fakadó üdvözítő hatalomból, amikor a saját „Fiat"-ját (Igen-jét) összekapcsolja Fiának ugyanazzal az Igenjével. (XVI. Benedek)
* Mária - látva Fia szenvedését - Isten kezébe helyezi magát. Tudja, hogy Krisztus a kereszten az emberiségnek a bűn rabszolgaságából való kiszabadításáért az összes vérét kiontotta. (XVI. Benedek)
* Szűz Mária hitt az Isten szavának és a hitét akkor sem veszítette el, amikor elutasított, megalázott és keresztre feszítetett Fiára tekintett. Szenvedve és imádkozva mindvégig Jézus közelében maradt. Ezért megpillanthatta feltámadásának ragyogó hajnalát. (XVI. Benedek)
* Mária joggal lehet minden vigasztalás és segítség Anyja. Egy olyan Anya, akire bárki bármilyen szükségben, gyengeségben vagy bűnben bátran számíthat. Mivel ő megért mindent és mindenki számára az alkotó szeretet nyílt forrása. (XVI. Benedek)
* Minél közelebb áll valaki Istenhez, annál közelebb áll az emberhez is. Máriának az Istenhez való teljes közelsége a Kereszt órájában a fő oka az emberekhez való szoros közelségének. (XVI. Benedek)
* Mária, mint együtt érző Anya, Fiának az előképe és állandó hasonmása. A Fájdalmas Anya képében is, megosztva a fájdalmat és a szeretetet, a Szeplőtelen Fogantatás képe tükröződik. A szíve egzisztenciális közelséggel és Isten iránti érzékenységgel tágul ki, benne Isten jósága került hozzánk közelebb, nagyon közel. Mária úgy áll előttünk, mint a vigasztalás, bátorítás és a remény jele. (XVI. Benedek)
* Mária a kereszt alatt mély, személyes kapcsolatban áll Jézus Krisztus küldetésével, az ő anyai szenvedése által részese az Ő üdvözítő művének. (XVI. Benedek)
* Szűz Mária, Fiával vérségi kapcsolatban és anyai szeretettel egyesülve, ott a kereszt alatt élte meg vele együtt a szenvedésben való különleges egyesülést. Az anyai szív fájdalmainak ellenére csak ő tudta, hogy ennek a szenvedésnek van értelme. Mindennek ellenére volt bizalma, hogy beteljesedik az ősi ígéret: „Ellenkezést vetek közéd és az asszony közé, a te ivadékod és az ő ivadéka közé. Ő széttiporja fejedet, te meg a sarkát veszed célba." (Ter 3, 15) (Boldog II. János Pál pápa)
* Mondd csak: azoknak vagy-e egyike, akik a kezüket mossák és érthetetlennek téve magukat elfordítják a fejüket? Vagy Cirenei Simon vagy, aki segít Jézusnak hordozni a nehéz keresztfát? Vagy olyan vagy mint Mária és a többi asszony, akik nem félnek attól, hogy szeretettel és gyengédséggel elkísérjék Jézust egészen a végsőkig? Melyikké akarsz válni ezek közül? Pilátussá, Cirenei Simonná vagy Máriává? Jézus most terád is néz, és azt mondja neked: segítesz nekem a keresztet hordozni? Mit válaszolsz neki? (Ferenc pápa, az Ifjúsági találkozón Rio de Janeiróban)
* Kérjük a Szűz Anya közbenjárását. Ő, aki hittel kísérte el szeretett Fiát a Golgotára, segítsen bennünket követni őt és kiegyensúlyozottan és szeretettel hordozni keresztjét... A fájdalommal teli Szűz elsősorban azok támasza, akik életük legnehezebb pillanatait élik át. (Ferenc pápa)
* A Legszentebb Szűz, amint Jézus Krisztusnak is a szülője, úgy édesanyja is minden kereszténynek, mert a Kálvária hegyén szülte meg őket, a Megváltó legnagyobb gyötrelmeinek közelében. (XIII. Leó pápa)
II. János Pál pápa 1995. július 1-i sasvári homíliájából
Nagyon helyes, hogy van egy olyan Édesanyátok, akiben megbízhattok, és minden fájdalmatokat és reményeteket megoszthatjátok vele. Ezen a helyen Hétfájdalmúként tisztelitek őt, egy olyan Anyaként, akinek a szívét a kereszt alatt – a hagyomány szerint – hét tőr döfte át.
Cyril Vasiľnak, a Keleti Egyházak Kongregációja titkárának 2013. szeptember 15-én elmondott homíliájából
Hagyd, hogy a könnyeid egybefollyanak és összekeveredjenek Mária könnyeivel. Fájdalmadban öleld őt át, és hagyd, hogy ő is átöleljen téged. Kérd őt, a Hétfájdalmút, az új élet ajándékáért – hogy új életet kapjál, amelyet újból és másként élhetsz át. Nem a halál állt ennek az Anyának és Fiának az útja végén, és nem kell ennek így lennie a te esetedben sem. Nem szükségszerű, hogy a lélek sírja örökké le legyen pecsételve. A harmadik napon, Krisztus napján, az Isten ereje elhengerítheti a követ a sírról, és új szabadságot, új életet adhat a lelkednek.
A lőcsei Mária hegyről 2013. július 7-én a Szentatyának küldött táviratból
Biztosan remélünk abban, hogy a Hétfájdalmú Szűzanyának, Szlovákia pátrónájának, valamint Szent Cirill és Metód oltalma alatt ezekben a nehéz időkben is megőrizzük Szlovákiában atyáink örökségét, a katolikus hit értékes kincsét, amelyet a Hit Évének köszönhetően is újra felfedezünk.
Szcitovszky János bíboros, hercegprímás, 1864. szeptember 8-án elmondott homíliájából, a sasvári Hétfájdalmú Szűzanya szobrának megkoronázása alkalmából
Szűz Mária közbenjárásának hatalmáról és különleges hatásáról azok a templomok, oltárok és képek tanúskodnak a leginkább, amelyet a legszentebb Szűz tiszteletére és dicsőségére emeltek, és amelyeket nagy számban látogatnak a szükséget, ínséget és egyéb bajt átélő keresztények. Nekünk, Magyarországon élőknek, ez a sasvári istenháza a legfőbb templom, kép és oltár, amelynek ékessége a trónon ülő Angyalok Királynéját és a Jézus fájdalmas Anyját elénk táró főoltár. Ölében fekszik a keresztről levett, agyongyötört és meggyilkolt Fia. Ó, minden fájdalom feletti fájdalom! Úgy tűnik, mintha a Fájdalmas Anya, nekünk, az ő tisztelőinek mondaná: venite e videte! Gyertek és lássátok, hogy létezik-e az enyémnél nagyobb fájdalom. Olyan fájdalom, amely anyai szívemet nem csak egyszer, hanem hétszer, sokszor áthatotta... Itt, dicsőségem trónján, tőletek, a hozzám zarándoklóktól immár háromszáz éve elvárom, hogy tökéletes, erényes és vallásos életet éljetek. Ezt várja el tőletek a Fiam is, akit a ti bűneitekért sebeztek meg, és a ti közömbösségtek miatt kínoztak és gyilkoltak meg.

Történet:

A pozsonyi Lourdes-i barlangban a sok között egy ilyen feliratú kőtábla is található: „Mária mindig segít". Annak ellenére, hogy a kommunizmus korszakának ötvenes éveiben volt elhelyezve, amikor az ilyen táblákat nem írták alá, itt mégis a teljes nevet feltüntették: Pavol Korbuly. Egy olyan bíróról van szó, aki együttműködött a kommunistákkal Boldog Pavol Gojdič, Ján Vojtaššák és Michal Buzalka püspökök elítélésében. Boldog Zdenka nővért is közvetlenül és személyesen ő ítélte börtönbüntetésre. Megtérése után Korbuly, aki kemény testi önmegtagadással is vezekelt, Szűz Máriának mondott köszönetet. Hogy lelki életében konkrétan mi mindenre vonatkozik a „mindig" szó, már örökre az ő titka marad. De az Istenanya ebben a történetben az Isten kegyelméért való irgalmas szószólóként mutatkozik meg. Ő ott állt a szenvedés keresztje alatt a kommunista rezsim áldozatai esetében is, és nem habozik odaállni azon bűnbánók keresztje alá, akik tudatosították felelősségüket az elkövetett igazságtalanságokért. A fájdalommal teljes egyúttal a kegyelemmel és irgalommal tejes is, amikor mint Anya mindenkit el akar vezetni Fiához, még Fia tanítványainak egykori ellenségeit és kínzóit is.

Ismert személyiségek gondolatai a rózsafüzérről:

* Szeretni azt jelenti, nyitott szívvel közelíteni a szeretett személyhez. Már azelőtt szerettem Szűz Máriát, mielőtt megismertem őt. A kandalló mellett, az édesanyám ölében átélt estéken, hallgatva a rózsafüzért imádkozó hangját. (I. János Pál pápa)
* Az 1958-as év kezdetétől áhítattal igyekeztem elimádkozni az egész rózsafűzért, ami elmélkedésem és szemlélődésem rendszeres, mindennapi és állandó részévé vált. Ő tartja nyitottan a lelkem a tanítóhivatalom széles területén, az Egyház legfőbb pásztorának és a lelkek egyetemes atyjának szolgálatában (XXIII. János pápa)
* Amikor az Istennel és a Szűzanyával személyesen és egyedül beszélgetek, inkább kisfiúnak érzem magam, mint felnőtt férfinak. A püspöksüveg, a gyűrű és a solideo eltűnőben vannak, csakhogy át tudjam magam adni a spontán gyermeki gyengédségnek atyja és édesanyja közelében. A rózsafüzér, ez az egyszerű és könnyű ima, a maga módján valóban segít nekem kisfiúvá válni, amit egyáltalán nem szégyellek (I. János Pál pápa).
* Ha meg akartok téríteni valakit, tanítsátok meg vele a rózsafűzért. (Fulton Sheen)
* Kapaszkodjatok erősen a rózsafüzérbe, mint borostyán a fába. Mert Szűz Mária nélkül nem vagyunk képesek megállni a lábunkon (Kalkuttai Boldog Teréz anya)

FELAJÁNLÓ IMA A SZŰZANYÁNAK

Eljöttünk hozzád Hétfájdalmú Édesanyánk, boldogságos Szűz Mária. Itt, a sasvári nemzeti Mária-szentélyben megemlékezünk arról a pillanatról, amikor Szent Fiad, Jézus Krisztus keresztje alatt álltál. Lelkünkben ott csengenek azok a szavak, amelyeket Rólad mondott nekünk: „Íme, a te anyád! Íme, a ti anyátok!" Szent János apostollal együtt nagy bizalommal és reménnyel eltelve Anyánkká fogadtunk és fogadunk. Készek vagyunk hallgatni és engedelmeskedni azoknak a szavaidnak, amelyeket a kánai menyegzőn mondtál, amelyekkel a lelkünkre kötötted, hogy tegyünk meg mindent, amit Fiad, Jézus mond nekünk. A Te példádat követve mi is teljesíteni akarjuk az ő akaratát. Mert Te, mint Hétfájdalmú, az ő akaratát elfogadva részesültél a fájdalmak teljességében. Ezzel arra tanítasz minket, hogy ha szeretettel éljük át a fájdalmakat itt a földön, akkor eljutunk a mennyei örök dicsőségbe.
Ezért most mi, a földi zarándokutat járó hűtlen bűnösök ismételten megújítjuk és megerősítjük keresztségi fogadásunkat. Szent Fiad bocsánatát kérjük azért, hogy sokszor elutasítottuk Isten tervét a halál álkultúrájának ellenében, és elutasítottuk Isten fennhatóságát a megfogant és a kialvóban levő élet felett. Véglegesen ellene mondunk a gonosz léleknek és teljesen Jézus oltalmába helyezzük magunkat, hogy keresztünket hordozva életünk minden napján hűségesebben követhessük őt, mint eddig.
Hétfájdalmú Szűzanya, a mai napon Édesanyánkká és Királynőnkké választunk Téged. Mindent, amik vagyunk, amink van és amit cselekszünk a Te kezedbe helyezünk és oltalmadba ajánlunk. Általad, Hétfájdalmú Anya, teljes odaadással és szeretettel Jézusnak szenteljük: önmagunkat, családjainkat, közösségeinket és egész társadalmunkat – egész nemzetünket létezésének minden szintjén, jelenét és jövőjét egyaránt. Arra kérünk, segíts szeretettel elfogadni a mindennapi nehézségeket, hogy részesedjünk isteni Fiad győzedelmes keresztjének hatalmában. Az Ő feltámadása azt bizonyítja, hogy a mennyei Atya akaratához való hűség megnyitja számunkra azt a mindenható szeretetet, amely eltiporja a rosszat és a szenvedést és elvezet most és majdan az örökkévalóságban is a szeretet, az élet és a boldogság győzelméhez. Ámen.