Ugrás a tartalomra

Jezsuiták Komáromban

image

A jezsuiták több, mint 200 - 300 évvel ezelőtt működtek városunkban, egykori jelenlétük azonban máig meghatározza Komárom arculatát, intellektuális jellegét.

A rendelkezésünkre álló források szerint a Jézus Társasága szerzetesrend tagjai az 1600-as évek elején telepedtek városunkban. A Szent András-templom és a rendház is alapjaiban a jezsuiták áldásos tevékenységének máig megtekinthető bizonyítékai, a gimnáziumi oktatás szintén jezsuita alapítású.
A Harmonia Sacra Danubiana egyházzenei és egyházművészei fesztivál keretében Jezsuiták Komáromban címmel kerekasztal megbeszélés volt október 9-én a katolikus plébánián. Megjelent a vendéglátó Elek László esperes, plébános, Puss Sándor jezsuita szerzetes, Csütörtöki József, múzeumigazgató, Paterka Pál műemléki szakember, Stubendek László Csemadok elnök és Varga Róbert fotós. A résztvevők megtekintették a Szent András-templom jezsuita vonatkozásait, az altemplomot és az oratóriumi helyiségeket.
A világi-egyházi, szerzetesi, valamint múzeumi, műemléki és civil szervezeti együttműködés eredményeként létrejött találkozó célja volt, hogy egy több részes, a jövő évben kicsúcsosodó kiállítás és előadás-konferencia sorozat keretében bemutassa a komáromi jezsuiták vallási, tudományos ténykedését.
Legközelebb november 6-án, a katona-templomi Limes galériában egy Pázmány Péter kiállítás nyílik, majd november 16-17-én emléktábla avatással és előadással kibővített szentmise lesz a Szent András-templomban. A Duna Menti Múzeum pedig az idei évkönyvében jelenteti meg a templom kriptájában található sírokról szóló tanulmányát.
Felhívjuk ezért a figyelmet, amennyiben van a jezsuitákhoz köthető tárgyi emlékük, könyvük, azt a kiállítás időtartamára kölcsönadni szíveskedjenek.