Ugrás a tartalomra

Beszámoló a római zarándoklatról

A Pázmaneum zarándoklata Pater Pióhoz és Rómába

Október második hetében valósult meg a Pázmáneum által szervezett és igen gazdag programot tartalmazó zarándoklat Páter Pióhoz és Rómába.. A résztvevők többsége a Felvidék magyarlakta településeiről /Lég, Garamkövesd, Nagymegyer, Szímő, Ipolyság, Szőgyén, Bős/, páran pedig a budapesti  idegenvezetővel közösen Pécelről, Tatáról érkeztek. Az autóbusz   Székesfehérvárról indult.
A zarándoklatnak, a két  főszervező Karaffa János és Farkas Zsolt atya mellett még egy harmadik lelki vezetője is volt Matus Jenő atya személyében. A zarándokok ő általuk élhették meg a látottakat és hallottakat , a megtisztulás örömét az egyes emlékhelyeken bemutatott szentmisék alkalmával. Szentbeszédeik hangját mindig a hely szelleme és az adott események határozták meg, így kerültek említésre szentjeink  és vértanúink, a Havas Boldog Asszony, de a magyarországi vörösiszap áldozatai, valamint  azon események, amelyek mindennapjainkat végigkísérik.

Az utunk fő céljának elérése előtt két megállót tettünk. az első megálló Ravenna in Classeban volt, ahol a VI. századból megmaradt legnagyobb és legszebb San Apolliare templom csodálatos mozaikdiszítéseiben gyönyörködhettünk, majd az Adriai-tenger partja közelében egy dombra épült kis várost Lorettót tekinettük meg, amely a XIV. század óta Itália legjelentősebb zarándokhelyének számít.A loretói Szent Ház történetéről elmondható, hogy a szentélyben valóban Szőz Mária názáreti házát találjuk meg, amelyet egy legenda szerint angyalok  röpítetek át Názáretből.  San Giovanni Rotondoba érkezve minden résztvevő lehetőséget kapott a szentgyónás és áldozás elvégzésére. Az emelkedett hangulathoz nagyban hozzájárult az a csodálatos templom, amelyet a szenté avatott Páter Pio tiszteletére építettek és ahová évente több millió zarándok érkezik. Pio atya életének eseményei a XX. század csodái közé tartoznak.Annak kézzelfogható dokumentumai  a meghatottság erejével hatottakak mindenkire, aki megérinthette ezüstkporsóját, betekinthetett a cellájába vagy imádkozhatott a szent kereszt alatt, amely előtt egykor Pio atya is  a hívei bőneiért  szenvedett . A róla készült dokumentum-, illetve mővészfilmet az utazás alatt is végignézhettük.

A zarándokút  következő állomása Monte San Angelo híres búcsújóróhely volt, ahol San Michaele barlangtemplomban Szent Mihály Arkangyal történetével ismerkedhettünk meg. Erről a helyről vihettek haza egy szép Szent Mihály szobrot a garamkövesdi hívek, amellyel templomuk védőszentjének kívánnak tisztelegni. Utunk egy szerpentínen folytatódott tovább, amely a Montescassinoi apátsághoz vezetett.Az apátságot 529-ben alapította  Szent Benedek, ezért a szerzetesség bölcsőjeként emlegetik.A várakozási idő alatt lehetőség volt a sétára is, ezért néhányan elgyalogoltunk a lengyel temetőbe a világháború hőseinek emlékmővéhez, ahonnan csodálatos kilátás nyílott az apátság épületére.

Mint "minden út", a mi utunk is "Rómába vezetett". Az "Örök városba" , amelynek első megállója és egyben az első  római mise helyszíne, a "falakon kívüli" Szent Pál Bazilika , Róma legnagyobb bazilikájában volt. Ezt követte Vatikán, a pápai városállam, annak csodálatos főtere és a Szent Péter  Bazilika , a katolikus egyház első számú szentélyének megtekintése, ahová magyar  idegenvezetőnk  irányításával juthattunk be.A pápa lakosztályának erkélyét kívülről  láthattuk. Megnéztük Michelangelo Pietáját és leróttuk kegyeletünket II. János Pál sírjánál. Sétánk a római utcákon folytatódott tovább, így eljutottunk a Tevere jobb partján álló Angyalvárhoz a római császár síremlékéhez, majd lehetőségünk nyílt az emléktárgyak megvásárlására. Még aznap ellátogattunk a Lateráni Bazilikába, amely egyben a Szent Atya címtemploma, a római püspökség katedrálisa és Keresztelő Szent János Főszékesegyháza.

Római tartózkodásunk másnapján ejutottunk abba a Santa Mária Maggiore, a legenda szerinti "Havas Boldogasszony" Bazilikába, ahol  szentmisében részesülhettünk, és amelynek XIII. századbéli főkupolája Mária megkoronázását ábrázolja. A következő  a San Pietro in Vincoli- Szent Péter bilincsben elnevezéső templom volt., ahol  láthattuk az ereklyeként őrzött valódi bilincseket.A Colosseum hatalmas építményét csak külsőleg csodálhattuk meg, majd következett a Fórum Romanum az antik város  szíve, amely tér több templomnak, emlékmőnek, Capitóliumnak ad helyet..A carrarai márványból készült monumentális emlékmő II. Viktor Emanuel királyról kapta nevét, amelyet a haza  dicsőítésére és a nemzet egyesítésének emlékére emeltek. A Trevi- kút Róma egyik legnagyobb és világszinten legismertebb szökőkútjánál mindenki kipróbálhatta szerencséjét néhány aprópénz vízbedobásával.. Látogatásunk gyalogosan  folytatódott tovább az ókori római mőemlékek közül legjobban fennmaradt és ismert Pantheonhoz , amely több híres ember nyughelyéül szolgál. Tovább folytattuk sétánkat a Róma középpontjában található Spanyol lépcsőhöz, amelynek látványa mindnyájunkat lenyőgözött, akárcsak a Navona -tér csodálatos szökőkútja és obeliszkje.

  Az" örök várostól" elbúcsúzva , hazafelé vettük utunkat. Nem lehetett elhagyni Itáliát anélkül, hogy meg ne álljunk Orvietoban, az etruszkok alapította városkában, ahol találkozhattunk az itáliai gótika egyik legszebb építészeti alkotásával az Orvietói dómmal és megcsodálhattuk a város  porcelán és kerámia mővészetét. Megéltünk még egy utolsó szentmisét olasz földön a  bensőséges hangulatú  kriptakápolnában, majd elindultunk utunk utolsó megállója felé, a Trieszti-öböl partján fekvő páratlan szépségő Miramare kastélyhoz.. A kastélyt Habsburg Miksa főherceg építtette, a parkot ő tervezte. A palotában megcsodálhattuk a festményeken a magyar vonatkozású történéseket,   Erzsébet királynénak a palotában való tartózkodását, a magyar címert és szentkoronát, teraszáról kitekinthettünk az Adriai tengerre.

Az élményektől, eseményektől feltöltődve, lelkiekben és  hitünkben megerősödve, épségben és egészségben tértünk haza mindannyian, akik e szép  zarándoklatra vállalkoztunk. A nyolc nap, amelyet együtt töltöttünk  zarándokok  és lelkipásztorok,  felejthetetlen marad számunkra. Remélem   mindannyian elég  erőt kaptunk ahhoz, hogy az olasz emberek példáját követve, vállalni merjük keresztény hitünket, kisebbségi sorsunkat és  a magyar nemzethez való tartozásunkat. itt a Felvidéken.


Kantár Éva, Szímő