Június 6-án, hétfőn kora este a Szent Márton tiszteletére bemutatott ünnepi szentmisén – amely a Magyarország Pozsonyi Nagykövetsége által június 6-13. között Pozsonyban rendezett „Több mint szomszéd” elnevezésű Magyar Kulturális Hét nyitó eseménye volt, s amelyről a közeljövőben részletesebben is olvashatnak majd – a pozsonyi Szent Márton Székesegyházban Veres András püspök atya, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke szólt az egybegyűltekhez. Az alábbiakban az általa mondott homília néhány részét közöljük.
„Pünkösdnek egyik legszembetűnőbb csodája volt, hogy a Jeruzsálembe érkezett különböző nyelvű emberek a Szentlélek ajándékaképpen a saját nyelvűkön hallották az apostolok tanítását. Így a krisztusi evangélium egyetértést, közösséget teremtett a Jeruzsálemben ünneplő, különböző országokból érkezett zarándokok között. Az Egyház Krisztus nagy ajándéka az emberiség számára. Az evangélium hirdetése által az Egyház mindenütt közösséget tud teremteni a legkülönbözőbb kultúrájú népek között is. Olyannyira, hogy elképzelhetetlen a viszálykodás és a háborúskodás azok között, akik ismerik és élik az evangéliumot. A hit gyengeségére, vagy egyenesen annak hiányára vall az, ha a keresztények között mégis békétlenség, egyenetlenkedés mutatkozik.
Ma, itt, mi is a krisztusi hit alapján szeretetben jöttünk össze, hogy együtt imádkozzunk. Ebben Szent Márton a példaképünk, akit az egykori Pannónia területén mindenütt, vagyis a mi egyházmegyéinkben is nagy tiszteletben részesítünk. Ő nemcsak a testvéri szolidaritás példája számunkra, hanem az evangelizáció és a béketeremtés nagy apostola is. Ezért is érezzük szükségét, hogy születésének 1700. évfordulóján, a napjainkban érezhető békétlenségek közepette, mi, az Ő lelki örökösei, különböző népek fiai, de a Katolikus Egyház gyermekei, együtt imádkozzunk a népek közötti megbékélésért és kiengesztelődésért. (…)
Európa szerte a keresztény értékrendtől való totális elfordulást tapasztaljuk. Sőt érthetetlen módon, egészen durva eszközökkel támadnak az evangéliumi értékrend, különösen pedig a Katolikus Egyház ellen. Pedig, miként Szent Márton korában, úgy ma is csak a krisztusi tanítás hozhat megújulást egyéni és közösségi életünkben, Európában és a világban egyaránt. Helyes módon toleranciát hirdetnek minden vallás és kultúra felé, csak a kereszténységgel szemben mutatkozik egy érthetetlen intolerancia. S ez sokak számára nemcsak trendi, hanem politikailag korrekt is.
Egy ilyen helyzetben kell nekünk, keresztényeknek, minden nehézség ellenére a felemelő szeretet és a béke apostolainak lenni. A Krisztustól ajándékozott istengyermekség és a Szentlélek erejében imádkozzunk, Szent Márton közbenjárását is kérve, hogy Egyházunk, s mi magunk is, minden körülmények között tudjunk a világban a krisztusi evangélium hirdetői és megvalósítói lenni!”
Molnár Tamás