Feltámadási menet a Felvidéken
Célja az volt, hogy hirdesse mindenütt a Feltámadott Krisztussal való szövetségünket, s nemzeti újjászületésünk tiszta vágyát. Az elhatározás megvalósult. Tavaly, húsvéttól pünkösdig tartóan, Tihanytól Csíksomlyóig, és mindegyik magyarok lakta utódállamon áthaladva létrejött a kb. 2000 km-es nemzeti zarándoklat. Ezt a távolságot a résztvevők általában 40 km-es szakaszokat vállalva „adták össze”. A közösségek erőfeszítése által Isten kegyelme áradt a helyi ünnepségeken illetve a zarándoklásban résztvevőkre! (Erről a tavalyi zarándokkönyvből kiválasztott, mellékelten küldött idézetek tanúskodnak.)
Szeretnénk, ha idén olyan vidékek magyarjai is résztvevői lehetnének a feltámadási menetnek, amik tavaly nem estek bele az útvonalba. Ezért adódott az a megoldás, hogy eszmeileg egy szívet rajzolva a Kárpát-medencébe, a feltámadási menet egyik ága Zamárdiból délnyugati irányba indul el, majd a szlovéniai magyaroktól visszafordulva Baranyán, Vajdaságon és az Alföldön át a Maros völgyében lép be Erdélybe, s halad Somlyó felé. A másik ág Tihanyból nyugat felé halad, és Sopronnál keletre fordulva Felvidéket, Észak-Magyarországot, Kárpátalját majd Debrecen környékét, aztán a Szilágyság és Kalotaszeg népét érintve éri el Csíksomlyót.
A feltámadási menetek egy fából kifaragott jelképet visznek egyre tovább. Ez a jelvény – az Árpád-kori motívumú szárnyas kereszt – úgy lesz fából kifaragva, hogy mindkét útvonalé a teljes jelképet mutassa, de Somlyón össze is lehessen illeszteni a két felet eggyé. Mind a szívjelkép, mind a két fél egysége egyúttal szépen kifejezi vágyott és jelenleg élt sorsunkat. A szárnyas kereszt, mint jelkép, egyaránt elfogadható megoldás katolikus és protestáns magyarnak, és Árpád-kori eredetében benne rejlik keresztény/keresztyén egységünk ideája. Benne rejlik e zarándoklat idejének - húsvét (kereszt), pünkösd (szárny) - szimbolikája is. A kiindulás egységét úgy fejezzük ki, hogy nagypénteken a tihanyi kálvária feszületénél még egy a feltámadási jelvény, majd délután 3 órakor válik ott ketté, s hozzuk át egyik felét Zamárdiba. A jelvényre a résztvevő közösségek egy szalagot köthetnek fel, a kísérő zarándokkönyvbe pedig beírhatják köznek szánt üzenetüket, átélt élményeiket. (A tavalyi jelvény és zarándokkönyv a csíksomlyói Szent Péter-plébániatemplomban található meg.)
A feltámadási menet akkor jöhet létre, ha a 30-40 km-enkénti stációtelepüléseken megvannak a helyi szervező közösségek.
A tavalyi tapasztalatok alapján elmondhatjuk, hogy plébánia, gyülekezet, lelkiségi közösség (Kolping család, cserkészcsapat, katolikus nőegylet…) valamint világi közösség (polgármester és segítői, huszárhagyomány-őrzők, polgári körök, kulturális egyesületek) egyaránt végezte a helyi szervezést, vagy besegített.
Katolikus testvéreink számára külön kiemeljük, hogy a feltámadási menet eszméje és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által nemzetünk lelki megújulásáért meghirdetett imaévnek az eszméje mennyire egy tőről fakad!
Református testvéreinknek pedig – éppen a tavalyi szervezési tapasztalatok alapján – azt hangsúlyoznánk ki, hogy ha vallási gyülekezetük a felekezetek közötti együttműködést jelentő feltámadási menetet az évszázadokkal ezelőtti sérelmek még sajgó sebei miatt nem tudja vállalni, akkor magyar emberek világi közösségeként is megvan a lelki közös nevező a részvételhez. Villányban, Vörösmarton és Csúzán, Hévízgyörkön a tavalyi feltámadási menet nagyszerű példáit hozta a protestáns-katolikus, felekezetek közötti összefogásnak!
Azon települések magyarjait, ahol más nemzetiségűek is élnek, hadd bátorítsuk a részvételre azzal, hogy kijelentjük: a feltámadási menet egyúttal krisztusi szellemű cselekvés. A Megváltó mindnyájunké, ezért ha településükön a nem magyar közösség a maga identitását kifejezendő, szintúgy szalagot szeretne felkötni a feltámadási jelvényre, tegye meg nyugodt szívvel! Ha ellenérzést táplál eme összmagyar kezdeményezés iránt, a Krisztusban való egység kinyilvánítása jó érv megnyugtatásukra. A feltámadási menet a határon túl tavaly sehol sem volt „tüntetőleges”, de megalkuvó sem, mert a helyi szervezőket jellemezte a „Ne féljetek!” jézusi biztatása.
Ugyancsak tapasztalatunkra hivatkozva szólítjuk meg külön is azon magyar testvéreinket, akik azt vallják, „nem sokat ér a szimbolikus tett a mai világban”. „Munkahely kell, tisztességes bér, tisztességes kamatú hitel, anyanyelvi oktatás minden szinten, effélékkel újítható meg a magyarság…” – mondják. Ez igaz is, csak vegyék mindehhez, hogy a lelket, az életbe vetett hitet, a közösséget, a nemzetet istenes közösségi ünnepek erősítik, újítják meg. Egy példa: pontosan a tavalyi feltámadási menet adta egymásra találásnak köszönhető, hogy egy határon inneni és egy határon túli magyar stációtelepülés testvértelepülési szövetségre lép egymással. Ebből következnek majd az élet minden területére kiterjedő konkrét és praktikus lépések, amelyek a két fél erejéből a fenti óhajtások megvalósulását is elősegíthetik.
A zamárdi róm.kat. egyházközségi képviselők és a helyi polgári körösök alkotta szervezőség nevében:
Kiss Valér Könczöl József Gál Péter József
A Felvidéki szervezést a Pázmaneum Társulás végzi. Bővebb információért forduljon hozzánk bizalommal!
A feltámadási menet 2006. évi tervezett útvonala
az érkezések napja
felső ági
helyszínek
alsó ági
helyszínek
április
nagypéntek/ nagyszombat
14-15 p-sz
Tihany
Zamárdi
húsvétvasárnap
16v
Veszprém
Fonyód
17h
Zánka
Keszthely
18k
Sümeg
Zalaegerszeg
19sz
Vasvár
Csesztreg
20cs
Sárvár
Alsólendva
21p
Kőszeg
Letenye
22szo
Sopron
Nagykanizsa
23v
Fertőszéplak
Csurgó
24h
Kóny
Segesd
25k
Győr
Kaposvár
26sz
Dunaszerdahely
Szigetvár
27cs
Szimő
Pécs
28p
Nagykér
Palkonya
29szo
Besenyő
Vörösmart
30v
Zseliz
Zombor
május
1h
Esztergom
Bácskossuthfalva
2k
Vác
Csantavér
3sz
Budapest
Magyarkanizsa
4cs
Hévízgyörk
Szeged
5p
Gyöngyös
Hódmezővásárhely
6szo
Eger
Szentes
7v
Miskolc
Orosháza
8h
Szerencs
Békéscsaba
9k
Sárospatak
Kisiratos
10sz
Királyhelmec
Arad
11cs
Szürte
Máriaradna
12p
Botrágy
Déva
13szo
Kisvárda
Vajdahunyad
14v
Máriapócs
Szászváros
15h
Debrecen
Gyulafehérvár
16k
Szalacs
Magyarigen
17sz
Berettyószéplak
Magyarlapád
18cs
Szilágysomlyó
Magyarkirályfalva
19p
Bánffyhunyad
Kóródszentmárton
20szo
Jegenye
Szentháromság
21v
Kolozsvár
Makfalva
22h
Torda
Atyha
23k
Marosludas
Székelyudvarhely
24sz
Búzásbesenyő
Szentegyházasfalu
25cs
Marosvásárhely
Barót
26p
Szászrégen
Mikóújfalu
27szo
Gödemesterháza
Sepsiszentgyörgy
28v
Maroshévíz
Zágon
29h
Gyergyóditró
Kézdivásárhely
30k
Gyergyóalfalu
Kászonaltíz
31sz
Csíkszentdomokos
Csíkkozmás
június
1cs
Csíkkarcfalva
Csíkszentmárton
2p
Madéfalva
Csíkszentkirály
3-4szo-v
Csíksomlyó
Csíksomlyó