Ugrás a tartalomra

Kegyelem életfogytig

Kegyelem életfogytig

 

A fenti címmel jelent meg Molnár Imre történész legújabb könyve, amelyet a Magyar Egyháztörténeti Enciklopédia Munkaközösség  és a Historia Ecclesiastica Hungarica Alapítvány jelentetett meg. A legújabb Esterházy Jánosról szóló könyv ünnepélyes könyvbemutatójára 2008. január 22-én került sor a Sapientia Hittudományi Főiskola dísztermében. A Kegyelem életfogytig c. könyvben Esterházy János szenvedéstörténetének

dokumentumai találhatóak Mycielskiné Mária feljegyzései alapján.

 

A termet színültig megtöltő hallgatóságot Molnár Imre történész köszöntötte, aki a könyv keletkezéséről beszélt.

Utána Halzl József a Rákóczi Szövetség elnöke szólt az egybegyűltekhez, aki fontosnak tartotta kiemelni, hogy a Rákóczi Szövetség két neves nemzeti személyiséget tekint fő példaképül II. Rákóczi Ferencet és Esterházy Jánost. Az aktuális iskolai beiratkozásokról  megjegyezte, hogy szervezete kiáll az anyanyelvi oktatás mellett és a Felvidéken már beindította a magyar iskolai programját.

 

Martényi Árpád a Rákóczi Szövetség titkára rövid megemlékező beszédében szólt a nemrégiben elhunyt Stelczer Elemérről, aki Esterházy barátja és párttársa volt és egész életében hűen ápolta a felvidéki magyar politikus hagyományait.

 

Harmadikként Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát, a Kegyelem életfogytig c. könyv felelős kiadója szólt Esterházy Jánosról, mint a keresztény politikusról, aki európai szellemiségben gondolkodott, nem téve különbséget más nemzetű és vallású emberek között. Mint mondta Esterházyra nemcsak rászakadt a szenvedés, hanem ő tudatosan vállalta a szenvedést és végigjárta a kálváriának az útját a feltámadás hitében és reménységében. „A martalócok, a börtöntartók legyőzhetik, hamvait még fogva tarthatják, de az Ő hitéből következik a feltámadás.

 

Jeszenszky Géza egyetemi tanár, volt külügyminiszter a könyvet, mint történész méltatta és a benne megtalálható hiteles dokumentumok fényében mutatott rá a csehszlovákiai politikusok gondolkodására a felvidéki magyarsággal kapcsolatban. Kijelentette, hogy Esterházyt nem egyszerűen rehabilitálni kell, hanem ki kellene tüntetnie Szlovákiának. Szomorúan állapította meg, hogy addig nem beszélhetünk szlovák-magyar megbékélésről egyik oldalon sem, amíg Esterházy ügye nem rendeződik.

 

Karaffa János teológiai tanár, a Pázmaneum Társulás elnöke Esterházy Jánosról, mint a lelkiismeret mártírjáról beszélt és felhívta a hallgatóság figyelmét, hogy azok az erények, amelyek a boldoggáavatáshoz szükségesek, mind megtalálhatóak a csehszlovákiai magyarok apostolában. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy Esterházy mindhalálig ragaszkodott két értékhez: a kereszténységhez és a magyarsághoz. Ezeket az értékeket hangoztatta és csak Isten segítségével tudta elképzelni a magyarság jövőjét.

 

A következő előadó Peczár Károly a Magyar Koalíció Pártjának pártigazgatója volt, aki Esterházy János életművének erkölcsi-politikai hagyatékáról beszélt.

 

Zombori István történész a Kegyelem életfogytig c. könyv egyik kiadója szólt az egyháztörténeti kiadásokról, amelyeket részletes kutatómunkák előznek meg. Ezeket a kiadványokat idegen nyelvekre is lefordítsák. Megemlítette a Tiso-ról szóló olasz kiadványukat is és reményét fejezte ki, hogy szlovákul is kiadhatják majd a most megjelent könyvet.

 

A könyvbemutató érdekessége volt, hogy hárman is jelen voltak, akik személyesen ismerték Esterházy Jánost. Nagy János felvidéki szobrászművész szobortervezete a felvidéki magyar politikusról végig szem előtt volt látható és elmondása szerint csak felkérésre vár, hogy megalkossa a kültéri művet.

Molnár Imre örömmel jelentette be, hogy hamarosan Magyarországon is sor kerül majd Esterházy János szobrának leleplezésére, mégpedig Tatabányán.

 

Az egyes előadások között Szigeti Eszter előadóművész olvasott fel rövid jegyzeteket Esterházy naplójából és énekelt.

A könyvbemutató a Szózat eléneklésével zárult, majd pedig a szerző dedikálta könyveit. A megjelent mű Magyarországon a Rákóczi Szövetségnél, Felvidéken pedig a Pázmaneum Társulásnál és a CSEMADOKnál rendelhető meg.

 

Kép és szöveg:

© Karaffa Attila/Pázmaneum