A Pázmaneum Társulás I. világháborús emlékzarándoklatot szervezett szeptember 16-19. között, amelyen felvidéki és anyaországi zarándokok vettek részt. Az úti cél az egykori nagy háborús doberdói helyszínek, különösen a magyar vonatkozásúak voltak.
Az első nap az I. világháborús temetőkben és emlékhelyeken jártak a zarándokok, így megtekintették San Michele, Fogliano-Redipuglia helyszíneket, Foglianoban az Osztrák-Magyar monarchia temetőjében fejet hajtottak és imát mondtak az elesett hősi halált halt katonák sírjai előtt és elénekelték a Himnuszt. Bent a 2550 névvel megjelölt sírkő között sétálva, tört magyarsággal, ékezet nélkül írt neveket találunk, de a temető gondozott. A sírkert főhelyén, a hétezer ismeretlen katona csontját fedő sírkőlap felett, egy kis emlékmű áll. Itt járt egy héttel korábban Ferenc pápa is és imát mondott a békéért.
A Karszthegység lábánál található Redipuglia, az I. Világháború ütközeteinek helyszíne, híres az egész világon, mely 100 ezer I. világháborús hős nyughelye. A háború borzalmas, áldozatait minden nemzetből szedi, az emlékzarándoklatot kísérő lelkiatyák közös imát mondtak itt is az elesett katonákért.
A következő nap Padovában, Szent Antal városába zarándokoltak a résztvevők. A Szent Antal bazilikában szentmisét mutattak be a zarándoklat lelki vezetői Farkas Zsolt garamkövesdi lelkiatya, a Jópásztor Alapítvány elnöke, Szalai Gábor a Tata-tóvárosi kapucínus templom plébánosa és ThDr. Karaffa János dunaszerdahelyi esperesi kerület tanfelügyelő esperese, a Pázmaneum védnök-elnöke. A szentmise prédikációjában kihangsúlyozták a béke és a nemzetek közötti egyetértés fontosságát, valamint imát mondtak közösen a hívekkel a magyar nemzetért.
Harmadnap az úti cél Velence volt, Szent Márk evangélista városa. Reggel szentmisével kezdték a napot a zarándokok, majd vaporettóval közelítették meg a tengeren a cölöpökre vert várost. A csodás időnek köszönhetően kellemes volt az utazás és a város felderítése is, a Szent Márk tér, a bazilika, a kanyargós kis sikátorok bennük az éneklő gondolásokkal. A magyar idegenvezetőnek köszönhetően megtekintették a résztvevők többek között Winkler Lajos garibaldista alezredes és a Magyar légió emléktábláját is.
Az emlékzarándoklat utolsó napján Visintinibe látogatott a Magyar kápolnához a zarándokcsoport, ahol gyászmisét mutattak be az elesett magyar hősök emlékére a lelkiatyák és imádkoztak a magyar hazáért, az egész nemzetért. A temetővel szembeni emelkedőn, gyönyörű kápolnát kezdtek építeni a magyar katonák még a háború alatt, de befejezni nem tudták a front miatt. Eltelt jó pár év nemzeti összefogásból és nemzetközi összefogásból avatásra, felszentelésére gyűltek a kápolna köré az emberek, 2009 május 29.-én a Hősök Napján. Az avatáson - szentelésen Dr. Sólyom László köztársasági elnök is részt vett. A szentmise után koszorút helyezett el a Pázmaneum Társulás nevében a kápolna hősi falánál Karaffa Attila a Pázmaneum Társulás ügyvezető elnöke. Doberdó hegyvidékén pedig felcsendült az autóbuszban hazafelé az ismert katonadal: Ha kimegyek a doberdói harctérre...
Könny-gyász-véráztatta földeken járt a zarándokcsoport, ahol oly sok magyar család déd- és nagyapja harcolt és bizony sokan hősi halált is haltak. A háború borzalmai rettenetesek, ezért kell törekednie minden nemzetnek a békére, ahogy többek között XXIII. János, a jó pápa is törekedett rá a világháborúban és a hidegháborúban is.
Tartalmas és megható emlékzarándoklaton vehettek részt és fejet hajthattak a magyar katonák emléke előtt a Csallóköz és a Garam-mentéről, valamint Tatáról a zarándokok.
© Híreink „Pázmaneum” forrásmegjelöléssel szabadon felhasználhatók.