Tavasszal érkezett Magyarországról Felvidékre a Budapesten élő László Dániel festőművész munkáiból álló képzőművészeti kiállítás, melynek, Nagymegyer, Somorja, Pozsony és Dunaszerdahely után az utolsó előtti állomása volt a Szőgyéni Galéria.
Szőgyén Öröksége Társulás és a Mária Légió szőgyéni prezídiuma vállalta fel a kiállítás szervezését, mely a zarándokutak különleges pillanatait és helyszíneit örökíti meg gyönyörű olajfestményeken.
Az ünnepélyes megnyitóra július 2-án, Sarlós Boldogasszony – napján került sor.
Az ünnepség vendége volt Török András, a Via Marie polgári társulás elnöke és Méhes Richárd, aki szintén a Mária Út szlovákiai kiépítésének elkötelezettje, és a társulás oszlopos tagja. Beszámolójában az érdeklődő közönséget tájékoztatta a Mária Út kiépítésének küldetéséről és jelenlegi helyzetéről.
A szőgyéniek nagy örömmel üdvözölték az egyházközségük élére kinevezett új plébánosukat, dr. Farkas Zsolt atyát, aki megnyitotta a kiállítást. Az egyházi ünnep kapcsán megemlékezett Sarlós Boldogasszony-napjáról, ami az áldott állapotban lévő Boldogságos Szűz Mária ünnepe, aki ellátogat Erzsébethez. Mivel maga is lelkes zarándok, beszélt a zarándok utakról, melyeket maga mögött tud, annak lelki hatásáról, előnyeiről és a Mária Út kiépítésének fontosságáról.
A kiállítás megnyitóra eljött Pálmai József tanár úr Esztergomból, aki gregorián énekekkel dicsérte a Boldogságos Szűz Máriát, és Sík Sándor költeményeivel emelte az ünnep hangulatát. Svajcer Antónia a szőgyéni 32. sz. Szent Mihály cserkészcsapat tagja klarinét-muzsikával járult a rendezvényhez.
A néprajzi szokások közt szerepel, hogy Észak-Magyarországon több faluban július 2-án elkészítették „Sarlós Boldogasszony székét”. Felvirágoztak egy széket és a ház elé tették, hogy amikor az isteni Szűzanya siet drága terhével, isteni gyümölcsével, rokonához, Erzsébethez, legyen hol megpihennie.
Ezen régi népszokás kapcsán a szőgyéni cserkészek is elkészítették Sarlós Boldogasszony- székét a kiállításra.
Az Érsekújvár – Márianosztra útszakasznak Szőgyén az egyik állomása. Az útvonal felderítését a cserkészek vállalták fel, miként a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség is partnere a Via Marie társulásnak a zarándokútvonal kiépítésében. Akik a Mária Út kiépítésén fáradoznak, bíznak abban, hogy nemcsak a helyi egyházközségek és cserkészcsapatok, de az érintett városok, falvak önkormányzatai is felismerik a lehetőségeket, amelyeket a Zarándokút nyújthat helyi szinten, és csatlakoznak az útvonal kiépítéséhez.
Szőgyénben nagy lelkesedéssel és összefogással valósult meg a kiállítás. Nemcsak a Mária Légió és a Szőgyén Öröksége Társulás tagjai, de a cserkészek, az egyházközség tagjai, és magánszemélyek is bekapcsolódtak a rendezvénybe, melynek támogatója a szőgyéni önkormányzat volt.
A kiállítás tovább vándorol utolsó felvidéki állomására, az Ipolysági Simonyi Galériába, ahol július 16-án, a Kármelhegyi Boldogasszony ünnepén nyitja meg kapuit, majd Erdélyben folytatja körútját.
Berényi Kornélia