Ugrás a tartalomra

Megérkezett a Feltámadási Menet a Felvidékre


Megérkezett a Feltámadási Menet a Felvidékre
2009. 04. 24.

A  magyarországi Zamárdiból kettéágazó Feltámadási Menet északi ága április 23-án érkezett a Felvidékre. A győri zarándokok első központi állomása Dunaszerdahely volt, de előtte még Bősön, Bakán és Felbáron is megálltak.


A 2009-es esztendőben is megérkezett a Felvidékre a Feltámadási jelvény. A Pázmaneum Társulás és a Magyarok Nagyasszonya, Világ Győzelmes Királynője Szent Korona Lovagrend Felvidéki Kormányzóságának szervezésében Dunaszerdahelyre is megérkezett április 23-án az Árpád-kori motívumú szárnyas kereszt. Dunaszerdahelyen a győri zarándokok hozták el újból a Feltámadási jelvényt. Az esti magyar szentmisét ThDr. Galavits József győri kanonok, ThDr. Karaffa János, a Pázmaneum elnöke és Kiss Róbert kerületi esperes-plébános tartotta. Az egyházközség, a város és a Pázmaneum képviselői is elhelyezték szalagjaikat a jelvényen.
Fehér Imre, a Nefelejcs Polgári Kör elnöke adta át az Árpád-kori motívumú szárnyas keresztet és bizakodását fejezte ki, hogy jövőre már felszabadultabb légkörben tudunk majd ünnepelni és megoldódik a kettős állampolgárság ügye is, hiszen a Feltámadási Menetet azért indították, hogy a szégyenteljes 2004. december 5-i népszavazásban megtört határon túli magyarokat ezáltal is megpróbálják kiengesztelni.
A dunaszerdahelyiek nevében Karaffa Attila, a Pázmaneum Társulás titkára, a Szent Korona Lovagrend kancellárja vette át és köszönte meg a győri zarándokoknak, hogy ismételten elhozták a Feltámadási jelvényt. Bizakodásának adott hangot, miszerint a győri zarándokok által elhozott Feltámadási jelvény erősíti majd a felvidékieket és erős védőbástyává válnak a különböző viharok idejében magyar közösségünknek.
A szentmise után Marczell Mihály emléktáblájánál folytatódott az ünnepség, ahol a Karaffa János, a Szent Korona Lovagrend felvidéki kormányzója szólt a hívekhez, majd közösen elimádkozták a Szent Korona Lovagrend imáit. A két éve felállított Marczell Mihály- emléktáblánál koszorút helyezett el a dunaszerdahelyi egyházközség, a győri zarándokcsoport és a Pázmaneum Társulás.

A Feltámadási jelvényt ma Szímőre vitték, majd onnét Nyitrára került, ahol magyar nyelvő szentmisét mutatott be Pati Ferenc lelkiatya a Szent László piarista templomban.










Fotók: Nagy Attila

Szímő
A dunaszerdahelyi küldöttség képviselői kora reggel már továbbvitték a Feltámadási jelvényt Szímő községbe. Itt Sárai Attila helyi lelkiatya fogadta a zarándokokat. Az ünnepséget meghittebbé tette a szímői asszonykórus színvonalas mősora is.

Nyitra

A www.zoboralja.sk oldalon található képek:
http://www.zoboralja.sk/index.php?t=&p=&xp=&MId=&Lev=&Ind=2&MId=&P=index,hu,&Ind=735

Zselíz
Galgóczi Rudolf zselízi esperes-plébános fogadta a Feltámadási Menetet a Mária Légió tagjaival.



Fotó:  ZSEK

Kistúr, Középtúr, Felsőtúr

A zselízi egyházközségből a kistúri imaházba került a Feltámadási jelvény, majd másnap Középtúrra is eljutott. Mindkét helyen szentmise keretében fogadták az északi ág jelvényét.  Nógrád községből Győri Csaba nógrádi plébános és több mint 20 zarándok hozta a Feltámadási jelvényt a helyi plébániatemplomba, ahol a szentmisét és szentségimádást követően fogadták a zarándokokat. Az egyházközség nevében a helyi plébános kötötte fel a település szalagját a szárnyas keresztre.






Fotó: NEK

Palást

A Palócföld végvárában Hans Wechter plébános a Szent György-napi templombúcsú keretében fogadta a Csíksomlyóra tartó Feltámadási keresztet, majd ünnepi szentmisét celebrált a népes hívősereg előtt.



Kicsind, Garamkövesd, Helemba

A Feltámadási Menet felvidéki főága április 26-án Felsőtúrról Párkány irányába haladt tovább. Az első állomás Kicsind község volt, amelynek templomában Karaffa János felsőtúri plébános adta át a feltámadási jelvényt a kicsindi hívek lelkipásztori szolgálatát is ellátó Farkas Zsolt garamkövesdi lelkiatyának és a falu polgármesterének. A kicsindi egyházközségből Garamkövesdre folytatta útját a zarándoklat, ahol Sliva Judit, a  Párkány szomszédságában található település elöljárója a község polgárainak nevében köszöntötte a Feltámadási Menetet. Ezt követően a helembai plébánia hívei csatlakoztak a keresztény magyarság egységéért felajánlott zarándoklathoz a helyi Szent Imre plébániatemplomban. A közös imában részt vettek a szobi egyházközség zarándokai is, akik Káposztássy Béla szobi plébános áldásával indultak gyalogos zarándoklatra, hogy Helembán együtt ünnepeljenek felvidéki testvéreikkel. A közös imát követően a község polgármesternőjének invitálására a helyi polgármesteri hivatalban látták vendégül a zarándokokat. Mindhárom helyen elhangzottak a Szent Korona Lovagrend Magyarok Nagyasszonyának közbenjárásáért könyörgő fohászai, majd a Lovagrend felvidéki lelkipásztorai Párkány városába szállították a feltámadási jelvényt.


Kicsind


Garamkövesd





Helemba

Fotók: DOC, HERK, GRK

Párkány

Magyar Károly esperes-plébános fogadta a párkányi Szent Imre templomban a Feltámadási Menetet. A Szent Korona Lovagrend imáinak elhangzása után a párkányiak nevében Károly atya kitőzte a zarándokjelvényre a helyi egyházközséget jelképező szalagot, majd ünnepi szentmisére került sor a Szent Imre plébániatemplomban. Ez alkalommal csatlakozott a Feltámadási Menethez Ebed község Burián László lelkipásztor vezetésével, valamint Zsitvabesenyő képviselőiként a községből származó lelkiatyák. Április 27-én, hétfőn Párkányból az anyaországba folytatta útját a Feltámadási Menet, amelyet az esztergomi Belvárosi plébánián fogadtak az egyházközség tagjai.  



Pázmaneum

Hiteles hírek és információk a felvidéki magyarságról: