A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjához kapcsolódóan a Pázmaneum polgári társulás ismét megszervezte a rendhagyó történelemórát a középiskolások részére, valamint Rendszerváltók címmel közéleti fórumot tartott Németh Zsolt országgyűlési képviselő, a Külügyi bizottság elnökének részvételével.
Február 23-án délelőtt a Közös Igazgatású Szakközépiskola – Szabó Gyula 21 oktatási intézményben került sor a rendhagyó történelemórára. A száz középiskolás diák számára az előadást Tolnai Gyula történész, az MCC-Rubicon Történettudományi Műhelyének kutatója tartotta meg Elhurcolva – Távol a hazától, rabszolgasorsa ítélve címmel.
A rendhagyó történelemóra előtt az iskola részéről Klőr Levente tanár, a Rákóczi Szövetség helyi klubjának elnöke köszöntötte a tanulókat és a vendégeket. Karaffa Attila, a Pázmaneum polgári társulás elnöke, Dunaszerdahely alpolgármestere elmondta a fiataloknak, hogy az emlékezés napja egyben Dunaszerdahely város emléknapja is. „Fontos hogy hiteles emberek, hiteles történészek beszéljenek nektek a múltról, hiszen minden diktatúra veszély, s jó látni, hogyan, miképp is működnek ezek az izmusok. Ezért is indítottuk el azt a folyamatot, hogy a dunaszerdahelyi középiskolákban ezen a napon rendhagyó történelemórán is megismerhessétek a múltnak ezeket az árnyoldalait is”– fogalmazott az alpolgármester.
Ugyancsak szólt a fiatalokhoz Pomichal Krisztián, a Mathias Corvinus Collégium (MCC) Felvidéki vezetője is. Az előadás után a Városháza mellett található Diktatúrák Áldozatainak emlékművénél helyezték el a megemlékezés koszorúit a szervezők a diákokkal közösen.
Koraeste Németh Zsolt országgyűlési képviselő és Karaffa Attila a Pázmaneum elnöke megkoszorúzta Nagy János szobrászművész alkotását, amely a totalitárius rendszerek áldozatai előtt tiszteleg, majd a Bacsák utcai Csemadok-házban került sor a Rendszerváltók c. közéleti fórumra. A Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke beszédében aktuálpolitikai kérdésekről, a magyar-szlovák kapcsolatokról, a két nemzet közötti megbékélésről, a rendszerváltásról és a diákkörök fontos szerepéről is szólt. Az est társszervezője a Csemadok Vámbéry Ármin Alapszervezete volt, közreműködött Horváth Sofia Zina, a Vámbéry Ármin Gimnázium diákja.
A Pázmaneum Társulás kezdeményezésére került a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapja a város jeles napjai közé is, amelynek célja a kommunista rendszer áldozatairól való megemlékezés, illetve a diktatórikus rendszerek veszélyeire való figyelmeztetés az ifjúság és a felnőtt lakosság körében.
Pázmaneum sajtószolgálat
Fotók: Pázmaneum, Nagy Attila, Rózsár Vince