MAGYAR KIRÁLYI
SZENT LÁSZLÓ LOVAGREND
HIVATALOS RENDI KÖZLEMÉNYE
A NYITRAI VÁR őSI PÜSPÖKI SZÉKESEGYHÁZÁBAN
2010. JÚLIUS 30-ÁN BEMUTATOTT SZENT LÁSZLÓ EMLÉKMISÉRőL.
Szent László koronás, apostoli lovagkirályunk halálának (+1095. júl.29.Nyitra ) a 915. évfordulója alkalmából ünnepi szentmisét mutatott be a nyitrai vár – 1158 körül épült - Szent István és Szent László király dicsőségét gyönyörő freskóival megörökítő püspöki székesegyház történelmi falai között őexcellenciája Dr. Varga Lajos Sicca -Veneria- i címzetes püspök úr , a Váci Egyházmegye segédpüspöke.
A Zoboralji Hagyományőrzők Egyesülete ( Zsére ), a Magyar Királyi Szent László Lovagrend ( Budapest ),valamint a Szent György Rend ( Budapest ) vezető személyiségei által alapított „ Szent László Emlékbizottság „előzetes közleménye szerint az Emlékmisén először lesz jelen a magyar hívek lelki gondozására a nyitrai püspökségre türelmes tárgyalások eredményeként kinevezett, magyar nemzetiségő püspöki helynök , Gyurcsó Zoltán Atya is.
A Szent László tisztelők ezen első (!) várbeli ünnepi eseményére a magyar küldöttség Nyitrára vitte az Árpád-házi magyar szentek csontereklyéi közül Szent István király, Szent László lovagkirály, Szent Erzsébet és Szent Margit csontereklyéit is. A magyar szentek e csontereklyéit nyitrai útjukra Szent György vértanú csontereklyéje kísérte el.
A püspöki székesegyház délután 14 órára már zsúfolásig megtelt zengő hangú magyar hívekkel, akik a 81. évében járó Jáki Sándor Teodóz , győri bencés szerzetes atya karmesteri vezényletével a magyar szenteket dicsőítő ősi énekekkel készültek fel lelkileg is a vendég püspök nagyon várt szentmiséjére. Nem okozott különösebb meglepetést a magyar küldöttség soraiban az az immár statikusnak tekinthető tény sem, hogy az ünnepi eseményt megelőző napokban az első nyitrai magyar püspöki helynök más irányú elfoglaltságára hivatkozva váratlanul lemondta a püspöki szentmisén való részvételét, amelynek indokoltságát a szentmise előtti órában a püspökségre érkezett új szlovák belügyminiszter halaszthatatlannak tőnő tárgyalási szándéka tett bizonyára elkerülhetetlenné.
A Vitézi Rendet is képviselő Szent György Rend vezető személyiségei - a számukra szokatlan helyi kívánalmaknak eleget téve - a gépkocsijukban hagyták a magyar nemzeti színekkel ékesített - egyházilag is megáldott- rendi zászlójukat, amire viszont a Magyar Királyi Szent László Lovagrend Rendi Kormányzója a Lovagrend Rendi zászlaja tekintetében már nem volt hajlandó, utalva arra, hogy a Lovagrend legfőbb rendi jelképe az Árpád-házi királyi zászló nemcsak elengedhetetlen részese a magyar szentkirályt megillető tiszteletnek, hanem az Magyarországon hatóságilag is bejegyzett hivatalos jelképe a Rendnek, így annak tisztelettel való hordozása úgy az egyházi,mint a világi lovagi eseményeken, mégoly fontos óhajra vagy kérelemre sem mellőzhető!
A 15 óra után néhány perccel - a Szent László Emlékmisék hagyományainak megfelelően – a Magyar Királyi Szent László Lovagrend Tisztikarának tradicionális nemzeti-lovagi viseletbe öltözött tagjai , az Árpád-házi királyok királyi ( Rendi ) zászlaja alatt vonulva - a tőlük megszokott méltósággal - vezették be a szentélybe őexcellenciája Dr. Varga Lajos püspök urat és a kíséretét adó egyházi és világi személyiségeket, köztük a Szent György Rend – rendi zászlaja nélkül felvonuló – képviselőit is.
A Szent László Emlékmisén először képviseltette magát a magyar Országgyőlés Emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottsága Ékes Ilona képviselő asszony révén, aki közvetlenül a Magyar Királyi Szent László Lovagrend mögött - a neves személyiségeknek fenntartott helyen - a szentélyben foglalt helyet. A képviselő asszony jelenlétét megelégedéssel és örömmel fogadta Zoboralja hívő magyarsága is.
Dr. Varga Lajos püspök Atya szentbeszédében tudományos alapossággal vázolta fel azt a kort, amelyben Szent László lovagkirályunknak az itt élő népek védelme és épülése érdekében átgondolt és határozott uralkodói választ kellett adnia a kor drámai kihívásaira és erre mélységes hazaszeretete és római katolikus hite alkalmassá is tette. Életmőve , ma is élő tisztelete és hagyatéka jól szolgálja az itt élő népek (magyar- lengyel- horvát -erdélyi - szlovák ) lelkében az egymás iránti bizalomnak, együttmőködésnek és a testvéri szeretetnek, ma is aktuális és kikerülhetetlenné vált szükségességét is.
A Szent László Emlékmise a Pápai Himnusszal ért véget.
Ezután Dr.Tóthpál Tamás a Szent György Rend priorja lépett a mikrofon elé. Ünnepélyesen jelentette be, hogy a Zoboralji Hagyományőrzők Egyesülete , a Magyar Királyi Szent László Lovagrend , valamint a Szent György Rend vezető személyiségei által létrehozott Szent László Emlékbizottság „Szent László Emlékkereszt” kitüntetést alapított azon zoboralji és felvidéki magyar személyiségek elismerésére ,akik munkásságukkal európai méltósággal és hőséggel szolgálják a magyarság szent ügyeit. Ennek kapcsán ismertette a kitüntetés latin nyelvő Oklevélének a magyar szövegét.
E hivatalos bejelentés után felhangzott a tárogatóval kísért Magyar Hiszekegy, majd ezt követően dr. Nagy László a Magyar Királyi Szent László Lovagrend Rendi Kormányzója mondott ünnepi és méltató beszédet (Laudációt ) , amelyet az alábbiakban közlünk:
Nemzetes Lovag Urak! Elnök Urak!
Képviselő Asszonyok és Képviselő Urak!
Polgármester Asszonyok és Polgármester Urak!
Magyar és Szlovák Keresztény Testvéreink!
Szent László Tisztelőinek a mai találkozóját szervező Szent László Emlékbizottság nevében szeretettel köszöntöm Önöket.
Néhány pillanattal ezelőtt, az ősi tárogató hangja, nagyságos fejedelmünk II. Rákóczi Ferenc korán is túlmutatva visszacsalogatta a mi magyar szívünkbe és lelkünkbe Szent István államalapító királyunknak a fiához , Imre herceghez, ám tágabb értelemben a későbbi korok magyarságához is szóló üzenetét és parancsát őseink törvényeinek, szokásainak, bölcsességének, hitének és erkölcsének a követéséről - mai szóhasználattal - magyar önazonosságunk ápolásának és megtartásának a kötelezettségéről.
Szent Imre herceg és Szent István király halála utáni nagy zőrzavarban Szent László király határozott ország-mentő és ország-építő uralkodói tetteivel , követője, megvalósítója és kiteljesítője volt Szent István 1027-ben megalkotott bölcs parancsainak és meghagyásainak.
Ma, 2010. július 30-án, a nyitrai vár ezredéves múltat idéző , Szent István és Szent László király emlékét is őrző ősi falai között , ezért hirdetjük és valljuk rendíthetetlenül, hogy egyek vagyunk és egyek is maradunk (!) az Istenben és a magyar összetartozásban !
Hisszük és valljuk, hogy a honi és a zoboralji magyarság évről-évre ennek az ősi királyi parancsnak a jegyében győlik és hajol össze , hogy egy felemelő, és mély hittel átélt Szent László Emlékmise után, a Szent István-i és a Szent László-i királyi parancs és hagyomány mai követőit, a magyarság igazi őrtüzeit és alázatos szolgálóit - az egyre zavartabban viselkedő külvilágnak is szóló üzenetként (! ) - méltó erkölcsi elismerésben és e közösség dicséretében részesítse.
Ebben az esztendőben négy zoboralji település :
Berencs, Nyitracsehi, Nyitragerencsér és Nyitranagykér nemes szándékú alkotó közönsége érdemelte ki - tettekben is kifejeződő szellemiségével - a Magyar Királyi Szent László Lovagrend által adományozott
„ DICSÉRő OKLEVELET „
mégpedig a magyar nyelv és kultúra, a hagyomány és a modernség együttes kezelésében, ápolásában,fejlesztésében, valamint a követő nemzedékeknek magyar önazonosságra, megtartó erőre,európai méltóságra és a hagyományos keresztény családi értékrendre, valamint a más nemzetek tagjai iránti tiszteletre való nevelésében elért kimagasló érdemeik alapján!
Felkérem Pécsi L. Dániel Ceremóniamester urat, hogy a Dicsérő Okleveleket Berencs, Nyitracsehi, Nyitragerencsér és Nyitranagykér községek jelen levő polgármestereinek átadni méltóztassék .
A Dicsérő Okleveleket Berencs részéről Gulka Eduárd polgármester úr, Nyitracsehi részéről Száraz Vendelin polgármester úr, Nyitragerencsér részéről Vrábel Anna polgármester úrhölgy ,Nyitranagykér részéről pedig Kottlik László polgármester úr veszi át. Szívből gratulálunk.
Miután a Dicsérő Oklevelek átadása megtörtént. Most azoknak a neves személyiségeknek a kitüntetésére kerül sor, akik ezt tartalmas életükkel a felvidéki és az egyetemes magyarság ügyét töretlen hőséggel szolgálva kiérdemelték. A Szent László Emlékbizottság latin nyelvő
„ DIPLOMÁT ÉS SZENT LÁSZLÓ
EMLÉKKERESZTET ”
adományoz
1./
Dr. László Béla tanszékvezető professzor úrnak, a Magyar Tudományos Akadémia Arany János és Lónyai Menyhért Plaketteknek és a Magyar Professzorok és Tanárok Világszövetsége Érdemrendje birtokosának ,aki elévülhetetlen érdemeket szerzett a Nyitrai Konstantin Filozófiai Egyetem Közép-Európai Tanulmányok Kara létrehozásában és a nyitrai pedagógus képzés színvonalának egyetemi rangra való emelésében. A magyar pedagógus képzés e bázis intézménye ebben az évben ünnepli fennállásának az 50., míg neves tanárának ,Dr. László Béla tanár úrnak, a Matematikai és Informatikai Tanszék vezetőjének a 70. születésnapját. Kérjük Professzor Urat, fogadja olyan szeretettel és megbecsüléssel az anyaországi és a felvidéki Szent László tisztelő és követő magyar szervezetek megbecsülése és hálája jeléül e latin nyelvő Diplomát és a vele járó Szent László emlékkeresztet ,mint ahogyan mi azt átadjuk Önnek .Gratulálunk.
Az Emlékbizottság nevében a kitüntetést átadja:
Maga Ferenc úr, a Zoboralji Hagyományőrzők Egyesületének az Elnöke.
2./
Dr.Sándor Anna professzor asszonynak ,a Nyitrai Konstantin filozófiai Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszék elismert vezetőjének,aki évtizedek óta kutatja,feldolgozza és publikálja Zoboralja és a Felvidék magyarságának a népszokásait,hagyományait,és nyelvi sajátosságait. Diákjaival megismerteti és megszeretteti e különleges táj és kultúra pótolhatatlan értékeit, csodálatos kincseit. Kérjük professzor asszonyt, fogadja olyan szeretettel az Ön nemes szándékú és értékmentő munkája elismeréséül a szervező bizottságnak e latin nyelvő Diplomáját ,és a vele járó Szent László Emlékkeresztet,mint ahogy azt mi ,adományozók adjuk át most Önnek.
Az Emlékbizottság nevében a kitüntetést átadja:
Pécsi L.Dániel úr, a Magyar Királyi Szent László Lovagrend Ceremóniamestere.
A professzor asszony akadályoztatása miatt a kitüntetést Kolon község polgármestere veszi át.
3./
Dr. Fehér Sándor professzor úr, a Szlovák Mezőgazdasági Egyetem Tartós Fejlődés Tanszékének vezetőjeként ,hivatásán túlmenően azzal vált igazán ismertté, és népszerővé, hogy munkaköri kötelezettségein túlmenően, szabad idejében, az általa szenvedélyesen szeretett zoboralja és a tágabb értelemben vett Felvidék magyar történelmi emlékhelyeit, történéseit tudósi alapossággal kutatta, feltárta, dokumentálta és azt közkinccsé téve publikálta is. ő volt az, aki a magyar egyháztörténet legendás alakjának, néhai Prohászka Ottokár székesfehérvári megyés püspöknek, a sokoldalú neves tudósnak az életútját tanulmányozva felkutatta és meg is találta édesanyjának a sírját a nyitrai temetőben, annak a nagyszerő édesanyának a sírját, aki e történelmi személyiséget adta és nevelte a világnak. Kérjük professzor urat,fogadja Ön is olyan szeretettel és megbecsüléssel helytörténeti és néprajzi munkássága elismeréséül a szervező bizottságnak e latin nyelvő Diplomáját és Szent László Emlékkeresztjét, mint ahogy azt mi adjuk Önnek.
Az Emlékbizottság nevében a kitüntetést átadja:
Dr. Tóthpál Tamás úr, a Szent György Rend priorja.
A professzor úr külföldi útja miatt a kitüntetést Maga Ferenc Elnök úr veszi át.
4./
Dr.Tóth Attila tanár úrnak, a Fecske Nagycsaládosok Társulása alapító Elnökének, aki közel 20 esztendeje önzetlen és fáradhatatlan szervezője a mi magyar nemzetségünk legféltettebb kincseinek, a magyar nagycsaládoknak. Példamutató következetességgel küzd e családi modell térnyeréséért és ha kell a védelmezéséért is. Pedagógiai munkássága mellett kihagyhatatlan és meghatározó szervezője a Felvidék társadalmi életének. Barátai és hívei- Petőfit idézve- életkorától függetlenül, a Zobor-vidék vén zászlótartójának nevezik és becsülik. Emberi és pedagógiai kvalitásait semmi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, öt gyermekük mindegyike - az alapiskolától a gimnáziumon át az egyetemig - kivívta a diákság egyöntető elismerését és megbecsülését. Kedves Tanár Úr! Fogadja szeretettel a szervező bizottság elismeréséül e latin nyelvő Diplomát és a vele járó Szent László Emlékkeresztet. Gratulálunk.
Az Emlékbizottság nevében a kitüntetést átadja:
Maga Ferenc úr, a Zoboralji Hagyományőrzők Egyesületének az Elnöke.
5./
Budinszky Júlia tanító néninek, a koloni nebulók szeretett lámpásának,aki már régóta nyugdíjba készült,de továbbra is csak tanít, tanít és tanít .Egész életét a kis emberpalánták nevelésére , értelmük és szívük míves faragására, a magyar nyelv és irodalom, és a valóságos magyar történelem megismertetésére és megszerettetésére szentelte. Gyermekpalántái általa vették birtokukba a helyi népszokásokat, és a gyönyörő magyar hagyományaikat. Színpadi előadásaik nemcsak Zoboralján, hanem a Kárpát-medence sok más részén szereztek örök élményt mindenkinek. Közben szerető nagycsaládos édesanyaként és ami még ennél is több, a gyermekeit egyedül nevelő anyaként még egyetemi végzettséghez is segítette.
Kedves Tanító Néni! A nevelésére bízott kis nebulók világító „ Magyar Lámpásaként” fogadja szeretettel a mi megbecsülésünk és elismerésünk szerény jeleként a szervező bizottság latin nyelvő Diplomáját és Szent László Emlékkeresztjét. Szívből gratulálunk.
Az Emlékbizottság nevében a kitüntetést átadja:
Pécsi L.Dániel úr, a Magyar Királyi Szent László Lovagrend Ceremóniamestere.
6./
Licskó Bálint római katolikus esperes plébános úrnak, akinek a hitéleti és nemzetszolgálati,valamint az erkölcsi és a kulturális munkássága a szó legszorosabb értelmében egybeforrt Pográny, Geszte, és Alsóbodok népének a gondjaival, és mindennapi életével. Szerény kis elismerés e latin nyelvő Diploma és a Szent László Emlékkereszt adományozása ahhoz képest,amit a hívei tettek az esperes plébános atyáért a jelenlegi szolgálati helyén való maradásáért. Ezt nevezik a határtalan szeretet és megbecsülés igazi megnyilvánulásának. A Mindenható Isten segítse – Szent László lovagkirályunk pedig védelmezze- esperes plébános atyát a reá bízott nyáj lelkiismereti, vallási, kulturális és erkölcsi szolgálatában. Gratulálunk.
Az Emlékbizottság nevében a kitüntetést átadja:
Dr. Tóthpál Tamás úr, a Szent György Rend priorja.
Az esperes plébános atya rendkívüli akadályoztatása miatt a kitüntetést átveszi
régi barátja ,Jáki Sándor Teodóz ,győri bencés szerzetes Atya.
Mélyen Tisztelt Kitüntetettek!
Magyar és Szlovák Keresztény Testvéreink!
Szent László tisztelőinek a mai- történelmi jelentőségő évfordulóhoz is kapcsolódó nyitrai várbeli találkozóját ezzel befejezettnek nyilvánítjuk. Kérem, hogy énekeljük el Teodóz Atya vezényletével az anyaországi parlamentnek a 9 részre szabdalt magyar nemzet vallási , nemzeti, kulturális és erkölcsi összetartozását deklaráló magyar Országgyőlési Határozat szellemében a mi közös imádságunkat a Magyar Himnuszt. Felhangzott a Kormányzói vezényszó: Tisztikar! Zászlódöntéssel és lovagi tiszteletadással tisztelegj!
A Himnusz elhangzása után a hívek türelmes sorokat alkotva boldogan „érintőztek „ a Magyarországról hozott szent ereklyékkel.
Az ünnepi események Nyitragerencsérben Vrábel Anna polgármester úrhölgy által adottfogadással értek véget, ahol a helybeliek tangóharmonikával kísért zoboralji népdalokkal ( Pl. Gerencséri utca, végig piros rózsa, szállj le kocsis az ülésről szakajts egyet róla… ) tették felejthetetlenné e napot.
A Magyar Királyi Szent László Lovagrend Rendi kormányzója a gerencséri fogadáson egy-egy piros-fehér-zöld szalagokkal díszített hagyományos gyöngyöspatai „Búzakoszorút „ajándékozott nemes szolgálataikért a község polgármester asszonyának, Vrábel Anna úrhölgynek és őexcellenciája Dr. Varga Lajos váci segédpüspök úrnak, az alábbi szavak kíséretében:
„Ezekben az ősi magyar Búzakoszorúkban benne van a Miatyánk, a Hiszekegy, a Szózat és a Himnusz is !”
Végezetül a Szent László Emlékbizottság köszönetét és nagyrabecsülését fejezi ki azoknak a híveknek, akik Szent László királyhoz való töretlen hőségük kifejezéseként ezen a napon színültig megtöltötték a csodálatos szépségő ősi székesegyházat. De köszönet illeti őexcellenciája Viliam Judák megyés püspök urat is, hogy e királyi megemlékezés méltó helyéül a várbeli püspöki székesegyházat„Legyen béke köztünk mindenkor ” óhajával a Szent László Emlékbizottság rendelkezésére bocsátotta.
Kelt Budapesten, 2010. július 31-én.
A kiadmány hiteléül:
Dr. Nagy László Rendi Kormányzó