Ugrás a tartalomra

Komáromban kezdetét vette a Regnum Marianum Akadémia

image

Október 1-jén Komáromban vette kezdetét a Komáromi Római Katolikus Plébánia, a Mária Légió és a Pázmaneum Polgári Társulás szervezésében „Regnum Marianum Akadémia" néven indított keresztény felnőttképzés.

Komáromban a Római Katolikus Plébánián a Regnum Marianum Akadémia ünnepélyes megnyitóján ThDr. Karaffa János atya, a Pázmaneum védnök-elnöke köszöntötte a megjelent lelkiatyákat és híveket. Mint mondotta a sikeres egyházgellei keresztény felnőttképzés után Komáromban is szeretnének lehetőséget adni a híveknek, hogy tovább bővítsék bibliai, teológiai ismereteiket és azokat felhasználva az evangelizáció és a misszió aktív részeseivé váljanak. Lisieux-i Szent Teréz egyháztanító segítségét kérve indult útjára a népfőiskola. Elek László, komáromi esperes-plébános is üdvözölte a népfőiskola szervezőit és a hallgatóságot. Örömét fejezte ki, hogy a plébánia adhat helyet a keresztény népfőiskolának és bizakodásának adott hangot, hogy minél többen bekapcsolódnak majd az előadásokba.

Elsőként Karaffa János atya előadása következett „Erőszakpárti-e az Ószövetség?" címmel. Az Ószövetségben is megtalálható erőszakról szólt, valamint azoknak a tanairól, akik egy erőszakos Isten-képtől akartak eltávolodni az Egyház különböző korszakaiban. A szentírástudományt tanító lelkiatya előadásában szó volt Markion eretnekségének kialakulásáról, az antijudaista megnyilatkozásokról és a Dei Verbum zsinati nyilatkozat jelentőségéről is.

Második előadóként Mgr. Farkas Zsolt garamkövesdi plébános következett, aki az ókori egyháztörténelemről tartott előadást szintén két órában. Először is definiálta az egyháztörténelem fogalmát, valamint behatárolta a keresztény ókor időszakát. Előadásában szólt az Antióchiában alapított keresztény közösség fontosságáról, Szent Pál apostol evangelizációs tevékenységéről, valamint a keresztényüldözések kegyetlen idejéről is az egyes római császárok ideje alatt. Zsolt atya röviden bemutatta a kor nagy egyháztanítóit: Római Szent Kelement, Antióchiai Szent Ignácot, Szent Polikárpot és Jusztinoszt, valamint Karthágói Szent Ciprián munkásságát is vázolta. Ezt követően elemezte az első eretnekmozgalmak, az arianizmus és a nesztorianizmus tévtanait is. Előadásának második részében az első zsinatokról és azok döntéseiről is szólt, így a hallgatók megismerkedhettek a niceai, a konstantinápolyi, az efezusi és a kalkedóniai zsinatok döntéseivel. A korszak kiemelkedő egyházi személyiségeinek – Szent Ambrusnak, Szent Ágostonnak, Aranyszájú Szent Jánosnak - bemutatására is sor került. Végezetül a remeték és a szerzetesek életéről beszélt az előadó, kiemelve Remete Szent Pál és Antal valamint Nagy Szent Vazul tevékenységét. A szerzetesi életrend, a regula megalapítóját, Szent Benedeket és a Szentírás latin nyelvű fordítóját, Szent Jeromost Zsolt atya előadásának záró részében mutatta be a hallgatóságnak.

Tatán október 22-én ugyancsak meghallgathatják a két előadást az érdeklődők. Komáromban legközelebb november 19-én kerül sor a Regnum Marianum Akadémia soron következő előadására, amelyen az Ószövetség prófétáival, a középkori egyháztörténelemmel és a különböző szerzetesrendek kialakulásával foglalkoznak majd az előadók.

DSC_0103