Ugrás a tartalomra

A Mária Légió kezdetei Szlovákiában

image

Az emberiség történetében ott rejlik egy világos isteni terv, és ott rejlik ez minden egyes ember életében: elnyerni az üdvösséget, melyet Krisztus szerzett meg nekünk.

 

De Isten Mária által akarta nekünk adni a Fiát, és a kereszténység 2000 éves története bizonyítja, hogy az Úr azt akarja, hogy Mária egyre jobban ismertté váljon, de főképpen, hogy szeressük őt, dicsőítsük, példáját kövessük, és hallgassunk rá. Ő maga jövendölte ezt meg dicsőítő énekében, a Magnificatban: «Mostantól boldognak hirdet majd minden nemzedék.»

Mi az a Mária Légió? A Mária Légió egy nemzetközi laikus apostoli mozgalom, amelyet 90 évvel ezelőtt, 1921. szeptember 7-én indított hódító útjára az írországi Dublinból Frank Duff (1889 – 1980). Az egyetlen Máriás mozgalom, a többitől eltérően, amelynek feladata a laikus apostolkodás (evangelizáció), az Egyház szolgálatára és annak vezetése alatt. A Boldogságos Szűzanya születésnapja egyben a Légió születésnapja is. Bizony abban az időben sem volt könnyű dolguk azoknak, akik meg-alapították a Légiót, de valamit akartak tenni, hogy jobb, igazabb legyen az élet, a jövő. Sok esetben nem lehet látni, hogy a dol¬gok összessége milyen látható eredményeket hoz létre, de minden¬képpen meg kell alapozni ezeket. Hiszen, ha Isten akaratával megegyező, amiért fáradozunk, akkor azt nem pusztíthatja el semmi.

A Mária Légió célja, tagjainak a lelki életben való fejlődése, megszentelődése, Krisztus országának terjesztése, és a többi hívőnek a Szűzanya tökéletes tiszteletére való vezetése. Az alapító tagok nem is gondolták volna, hogy a Mária Légió az Isteni Gondviselés eszközévé válik és a Szentlélek segítségével elterjed az egész világon. Ma már mind az öt kontinensen működik, több mint 2000 egyházmegyében. Aktív tagjainak száma kb. 3,5 millió, a segítő imádkozók száma változó, háromszorosa az aktív légiósoknak. Jelentős tagsága van a Fülöp szigeteken, Dél Koreában, Közép Afrikában és Brazíliában. Nem kis nehézség árán, de a Légió működik a kommunista Kína börtöneiben is. Habár a világban ez a mozgalom sikeresen terjed, Szlovákiában még mindig kevesen tudnak a létezéséről.

A Mária Légiót először 1958-ban Pozsonyban mutatták be nálunk az osztrák Légiósok. A kommunista hatalom ellenezte a mozgalom működését, ennek ellenére az osztrák testvérek állandó kapcsolatot tartottak Szlovákiával. 30 évvel később Szt. Pöltenből jöttek újból a Légiósok azzal a céllal, hogy Pozsony és Nagyszombat környékén légiós csoportokat alakítsanak. 1991 – ben megalakult az első praesidium Brestovanyban, majd ezt követte még nyolc csoport. 1993. november 28-án egyházi engedéllyel megalakult a nagyszombati Curia, ami felsőbb testülete volt a szlovák praesidiumoknak. A Curia lelki vezetője ThDr. Stanislav Stohl Phd. segítségével megkezdődött szlovák nyelvű Tesszerák és kézikönyvek kiadása.

Ft. Tóth Domonkos püspök atya engedélyével 1995 nyarán a Mária Légió bécsi és budapesti tagjai Komáromba látogattak, hogy Szlovákia magyar lakta vidékein is toborozzanak Mária hadseregébe. Mind a mai napig is az ő segítségükkel terjed és dolgozik Szlovákia magyarok lakta vidékein a Mária Légió.

1995. szeptember 12-én alakult meg Komáromban az első praesidium, lelki vezetője Ft. Magyar Károly esperes úr. A légiós irodalmat, mely segítségünkre volt a további terjesztéseknél, Budapestről kaptuk. Így alakultak meg új praesidiumok Nemesócsán (1998. V. 6.), Keszegfalván (1999. VII. 18.), ifjúsági praesidium Keszegfalván (1999. X. 14.), Izsán (2000. III. 21.), Zselízen (2000. X. 8.).

A Mária Légió első magyar Curiája Szlovákiában 2000. XI. 18-án alkult komáromi székhellyel. Lelki vezetőjének Ft. Galgóczi Rudolf esperest nevezték ki. A Curia a Családok Királynéja nevet vette fel. A havonkénti Curia találkozókon egymást buzdítva tanultuk meg az apostoli munka végzését. Azt, hogy hogyan lehet közös imával szolgálni az Egyházat, vezetni másokat is a Szűzanya tökéletes tiszteletére, az elesettek, idősek és betegek látogatásával és állandó kapcsolattartással jobb életre nevelni őket, persze mindezt a helybéli pap engedélyével és vezetésével. Légiós kézikönyvünk olvasásával lépésről lépésre mélyedtünk el az apostoli munkába. A jó Isten segítségével tovább folytattuk a Légió terjesztését is. Szűz Mária a Légió Királynője új katonákat hívott meg seregébe. Légiós imacsoport alakult Nagysallóban, valamint új praesidiumok Nyíren (2001. III. 11.), ifjúsági praesidium Zselízen (2001. III. 21.), Ipolyszakálloson (2001. X. 10.), és Izsán a második praesidium.

A Mária Légió második magyar Curiája Szlovákiában 2002. IV. 6-án volt alapítva Zselízen, és a Bűnösök Menedéke nevet vette fel. A Curia lelki vezetőjének Ft. Orosch János püspök atya Ft. Galgóczi Rudolf esperes urat nevezte ki. További terjesztések után új praesidiumok alakultak Zselízen (2002. V. 7.), Egyházgellében (2002. V. 31.), Zsemléren (2002. VII. 26.), a harmadik praesidium Zselízen (2003. XI. 29.), Szőgyénben (2004. V. 10.), Dunaszerdahelyen (2004. VIII. 23.), Csallóközkürtön (2004. XI. 10.), Szímőn (2005. I. 17.), Légen (2005. VI. 27.), Szentmihályfán (2005. IX. 10.), a második praesidium Egyházgellében (2005. IX. 20.), Léván (2005. X. 4.), Nagypakán (2005. X. 28.).

A Mária Légió harmadik magyar Curiája Szlovákiában 2006. IV. 29-én Egyházgellében lett megalapítva Ft. Orosch János püspök atya és a bécsi Senátus képviselőinek jelenlétében. Az Apostolok Királynéja Curia lelki vezetőjének Ft. Myjavec Pál helybéli lelkiatya lett kinevezve. Minden Curia a maga területén tovább folytatta a harcot a gonosz erőivel szemben és a légiósok az apostoli feladatok mellett továbbra is terjesztették a Máriás mozgalmat. Új praesidiumok alakultak Csallóközcsütörtökön (2006. IX. 30.), Kisudvarnokon (2006. XI.15.), Felbáron (2007. X. 20.), Egyházfán (2008. I. 26.), a második praesidium Léván, szlovák testvérekkel (2008. V. 14.), Felsőszeliben (2008. V. 13.), Csábon (2008. VIII. 21.), a harmadik praesidium Léván, szlovák testvérekkel (2009. V. 7.).

A Mária Légió negyedik magyar Curiája Szlovákiában 2008. VIII. 23-án Dunaszerdahelyen alakult. Lelki vezetőjének Ft. Kiss Róbert esperes urat nevezték ki. A Curia a Bölcsesség Széke nevet vette fel. Tudjuk, hogy a lelkiatyák szolgálata az egyházközségben csak bizonyos időre szól, s a püspöki döntéseket követniük kell. Így történt ez Dunaszerdahelyen is. Róbert atyát áthelyezték s a Curia lelki vezetését Ft. Herdics György esperes úr örökölte meg.

A terjesztések persze nem mindenhol voltak sikeresek, nem mindenhol értették meg szándékunkat. S a már meglévő praesidiumokból is megszűnt egy pár, melyet az emberi mulasztás rovására írhatnánk. De a Szűzanyát vettük példaképül, nem törtünk le a sikertelenségek után, hanem tovább dolgoztunk. Az Örök Gondviselés olyan egyházközösségekbe vezérelt bennünket, ahol nyitott szívű, tenni vágyó hívekre találtunk. Ennek eredményeképp jöttek létre új praesidiumok Őrsújfalun és Aranyoson (2009. X. 9.), Nagymegyeren (2010. I. 5.), Kisgyarmaton (2011. III. 18.).

A történelmi visszatekintésből még nem hagyhatjuk ki azt a tényt, hogy a Mária Légió bécsi Senátusa 2006. augusztus 26-án a zselízi Curiát Comitiummá nevezte ki. Ez az előléptetés nem dicsekvésre ad okot, hanem nagyobb felelősséggel és még több munkával jár. A zselízi Comitium továbbra is Curiaként működik a saját területén, gondoskodva a hozzá tartozó praesidiumokról, de egyben gondoskodnia kell a többi Curiáról is. Felsőbb testületünk a bécsi Senátus, melynek ülésein negyedévente részt veszünk és beszámolót tartunk az elmúlt időszak munkáiról. Állandó kapcsolatunkat a felsőbb testülettel Inge Chizzola és Mihályi Rozina testvéreink biztosítják. A Senátus ülései a bécsi püspöki palotában zajlanak, s itt találkozhatunk légiós társainkkal Ausztriából, Cseh- és Morvaországból, Horvátországból, Moldáviából, Szlovéniából. Az ő beszámolóikból is merítve, egymástól tanulva, lépésről lépésre haladunk előre, hogy beteljesítsük hivatásunkat. Minden hivatás megkövetel egy bizonyos fajta bátorságot. A Mária Légió különösen megkívánja tagjaitól az erkölcsi bátorságot, hiszen majdnem minden munkánk abból áll, hogy közeledjünk az emberekhez azzal a szándékkal, hogy közelebb vigyük őket Istenhez. Esetenként munkánk neheztelésbe, meg nem értésbe, visszautasításba vagy félénkségbe ütközik. Sok helyen a félénkségnek ezt a formáját szemérmesen csak emberi tapintatnak hívják, amely visszatartja őket attól, hogy megtegyék azt, amit kellene. Mások másféleképpen nevezik ezt: ésszerűség, az eltérő vélemények tiszteletben tartása, a vállalkozás reménytelensége és még sok más „nyomós" érv, amire hivatkozva tétlenségre kárhoztatják magukat. Pedig csak az Egyház alapvető problémájáról van szó, nevezetesen a felnőttek vallási tudatlanságáról és a laikusok beszédtől való félelméről. A hívők mindenütt nem hívők, más vallásúak, vagy éppen megtévedt és hitüktől elfordult katolikusok között élnek. Szomorú tény, hogy mi katolikusok egyáltalán nem beszélünk a hitről az Egyházon kívüliekkel, s az Egyházhoz tartozókkal is csak ritkán. Ezt a helytelen magatartást hívjuk „hallgatási kórnak". Az emberek tudatában vannak, hogy vallási ismereteik hézagosak, és ezért kerülnek minden olyan alkalmat, ahol eme gyengeségükre fény derülhet.

„Menjetek el az egész világra, és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!" (Mk 16,15).

Ez Urunk utolsó, apostolainak adott parancsa, melyet mi is végrendeletének tekinthetünk. A keresztény élet alaphangját adják meg ezek a szavak. Olthatatlan buzgalommal kell keresnünk azt az utat, hogy a hit eljuthasson minden emberhez. Ha figyelmen kívül hagyjuk Krisztusnak ezt a megbízatását, komoly árat kell fizetnünk érte: kegyelmet veszítünk, megcsappan a hit, sőt teljesen kialszik. Ha körültekintünk, láthatjuk, hogy sok helyütt már megfizették ezt a szörnyű bért...

„Minden helyesen gondolkodó katolikus szívébe a jó Isten beleoltotta azt a vágyat, hogy szentté válhasson" – mondta Frank Duff 1916-ban. Az életszentség nem luxus, hanem kötelesség. A Mária Légió az Egyház része, segít nekünk a keresztény életünket megélni, de főleg segít az Evangélium terjesztésében. Nemcsak magunknak vagyunk Légiósok, hanem az Egyház számára is. A Légió a Montforti lelkiséget vette alapul, mert ez a legegyszerűbb út a szentté váláshoz.

A legismertebb Mária Légiósok Frank Duff, Maria Edel Quinn és Alfonsus Lambe. Mindegyikük nevét az egész világon a Légiósok imába foglalják. Boldoggá avatásukért imádkozunk. Életükből azt szűrhetjük le a terjesztések során, hogy akivel ott van a Szűzanya, és az Úr Jézus kegyelme, annak a munkálkodása nem válhat enyészet tárgyává, hanem abból csak jó fog származni. Frank Duffot sokszor kinevették, gúnyolták, bolondnak hitték, még a papok is, mert nem értették meg. Ő viszont egész életét a Légiónak szentelte. Éles elméjének és gyors felfogásának köszönhetően nagyon sok jó tanáccsal segítette légiós testvéreit. Akik ismerték őt, tudták, hogy ez nemcsak az évek alatt felhalmozódott tapasztalatából ered, hanem a Szentlélek különös és állandó közelségéből. Amit elhatározott, azt mindig véghezvitte. Előtte azonban imádkozott. És csak egyetlen lehetséges módot ismert a problémák megoldására, megkérdezte: „Akarja a jó Isten, hogy ez megtörténjen? Ha igen, akkor ezt meg kell tenni." Ez ilyen egyszerű.

A mi Urunk szeretetéért szolgálni a legnagyobb öröm. Mi is gondolkodjunk el ezen és ne csüggedjünk el, amikor a szenvedések, meg nem értések között kell feladatunkat végeznünk. Nekünk az Egyházat kell támogatnunk, mert az Egyház a mi lelki hazánk.

Évekkel ezelőtt Vokolek Mária és Kantár Etelka a Mária Légió „Titkos Értelmű Rózsa" szímői praesidiumának tagjai riportot készítettek lelki vezetőjükkel Ft. Sárai Attila plébános úrral. Az alábbiakban ezt a riportot tesszük közzé buzdításként azoknak, akik még gondolkodnak, vagy nem merik elkezdeni.

Miért jó a Mária Légió és miért ajánlaná oltártestvéreinek?

A lelki atya a kérdésre így felelt: Galgóczi esperes úr által ismertem meg jobban a Mária Légiót, de ezzel a fogalommal már régebben is találkoztam, 1993-94-ben, amikor Maria Reisen Markton szolgáltam, ami Bécstől 30-35 km-re van. Ott már régebb óta működött a Mária Légió az ottani plébános vezetésével, 2-3 praesidium. Már akkor láttam, hogy a laikusok mennyit tudnak segíteni a plébánia és a templom körül a lelki atyának.

Galgóczi Rudolf esperes úr megalapította Keszegfalván, majd Zselízen a Mária Légiót. Én itt láttam a gyümölcsöző munkát, láttam, hogy a hívek sokkal jobban bekapcsolódnak az egyházközösség munkájába, mint egyébként és sokkal jobban virágzik az egyházközösség élete. Óriási lehetőségeket kínál a Mária Légió.

Áldás az egyházközségnek, ha van jól működő Mária Légiós csoportja, természetesen, ha a légiósok betartják a szabályzatot, és ha úgy élnek és cselekszenek, ahogyan a szabályzat előírja, és ahogy megkívánja tőlük Égi Édesanyánk. Bíztatom a lelki atyákat, hogyha nem is tudnak részt venni az üléseken, ne akadályozzák a Mária Légió megalakulását vagy működését.

Sok lelki atyának 2-3 vagy több falu is van a gondjaira bízva és ez bizony kimerítő munka. Nagy segítség volna részükre, ha legalább az egyik községben megalakulna a Mária Légió.

Miért ajánlja a Mária Légió megalakulását a híveknek?

A Mária Légió igen nagy igényeket követel tagjaitól. Látszólag úgy tűnik, hogy emberfeletti munkáról van szó, de ne feledjük el, hogy Istennél semmi sem lehetetlen és Ő ad nekünk annyi erőt, hogy ha nem is mint a Légió aktív tagjai, de mint segítő imádkozók nagyon sokat segíthetnek ebben az egységben való lelki felemelkedésben.

Ott ahol a hívő komolyan veszi hitét, ott az egyházközösségnek lesz jövője. A II. Vatikáni Zsinat tanítása éppen abban van, hogy a laikusokat aktívabban be kell kapcsolni az egyházi életbe.

Nálunk még rosszabb volt a helyzet 1989 előtt, mert a szocialista rendszer alatt sok minden nem volt megengedve, vagy ha valamit meg lehetett valósítani, mindig engedélyt kellett kérni a párttitkártól. Most már több éve vallásszabadság van, ezért jó lenne élni a lehetőséggel, és többek között megalakítani a Mária Légiót. A kereszténységnek jövője van, és ne mulasszuk el az Isten áldását élvezni.

Nem elég átlagos keresztényként élni a mai világban, elvegyülni a viszonylagos nagy tömegben. Mindenki aktívan kapcsolódjon be és ne kérdezze: Miért éppen én? – kezdjük magunktól, ne várjuk mástól a tetteket, mert akkor soha senki semmit nem tesz. Elég, ha pár tenni kívánó hívő elhatározza, gondos megfontolás után, a többit bízzuk a Szentlélekre és égi Édesanyánkra, hogy vezesse híveit.

A Mária Légió megalakulásának 90. évfordulóját a zselízi „Bűnösök Menedéke" Comitium légiósai 2011. augusztus 27-én Márianosztrán, a pálos szerzetesek templomában ünnepeltük meg. Borsos József atya sok szeretettel fogadott bennünket, aktív légiósokat és segédimádkozóinkat. Az ünnepet szentmisével kezdtük, amit Ft. József atya, Ft. Galgóczi Rudolf zselízi esperes-plébános, Ft. Nagy Péter komáromi egyetemi-és iskolalelkész és Ft. Balga Zoltán ipolysági káplán atyák celebráltak.

József atya megköszönte, hogy ezt a jubileumot náluk ünnepeljük, hogy gondjaink és megpróbáltatásaink ellenére hűséggel és boldogan szolgáljuk a Szűzanyát munkánkkal és imádságainkkal. Van miért imádkozni szüntelenül... népünkért, nemzetünkért, a békességért. Nyugtalanságok vesznek körül. Sok a panasz, kesergés, gond, de mi kapaszkodjunk bele Mária szeretetébe. Boldog, aki tudja, hogy a Jó Isten betölti életünket az Ő szeretetével. Azt mondja nekünk:„Menjetek az Atyához..."és ez örömre hangol minket. Sajnos, sok a rosszindulatú ember, de minket senki sem szakíthat el Istentől. Mi legyünk azok, akik továbbadjuk a szeretetét, mosolyát. Mert higgyük el, Istennel minden könnyebb.

A Mária Légió is Jézust szolgálja a Szűzanya segítségével. Tiszteljük egymásban Isten képét és engedjük meg, hogy Mária irányítson minket. Vegyük körül a Szűzanyát a mi szeretetünkkel, és ha ezt meg tudjuk tenni, sugározni fog belőlünk. A megpróbáltatásokban is mutassuk meg hűségünket. A Mennyei Atya látja a mi életünket, Ő lelkünk orvosa és csak olyat enged meg, amire szükségünk van. Mindenkinek az nehéz, ami van...Tudta nélkül semmi sem történik...„Legyen meg a Te akaratod" imádkozzuk, és ezzel kezdődik el mindnyájunk keresztútja. Ne akarjunk menekülni a megpróbáltatások elől. Kapaszkodjunk bele Máriába, aki segít „IGEN"-t mondani az Atya akaratára.

Engedjük meg, hogy a Szeretet vezessen minket minden pillanatunkban és minden cselekedetünkben.

A szentmise végén köszöntöttük József és Csanád atyákat, akik jubileumi Aranymiséjüket a közelmúltban ünnepelték és hűen szolgálják Isten népét.

„Anyánk, zárj minket szívedbe, Kik eljöttünk szentélyedbe. Örökké maradj velünk, Amíg e földön élünk..."

A szentmise után a Comitium megtartotta ülését, segédimádkozóink pedig keresztutat végeztek a Kálvárián.

Tóth Magdolna és Belák Klára, a zselízi Mária Légió Comitiumának tagjai


Márianosztrai Mária Légiós ünnepség

Fotók: Mokos Éva