Ugrás a tartalomra

Nyolc éves a Pázmaneum Társulás

image

{simplepopup name="spuImage"}xmas2013{/simplepopup}

A dunaszerdahelyi székhelyű Pázmaneum Polgári Társulás megalakulásának 8. évét ünnepli a mai napon, hiszen, 2005. október 2-án alapították meg a Csallóközben.


Nyolc évvel ezelőtt gyűltek össze azok a lelkiatyák és világi személyek, akik úgy határoztak, polgári társulást hívnak életre a felvidéki magyar katolikusok érdekében és védelmében. Pázmány Péter szellemi örökösének tekintve, a Pázmaneum nevete választották a civil szervezet nevének és került bejegyzésre a belügyminisztériumban.
A Pázmaneum azzal a céllal alakult, hogy tagjai az alapvető emberi értékek és a nemzeti identitás megerősítését fogják szolgálni a keresztény erkölcs szellemében a Felvidéken, de szerte az egész világban.
Célkitűzéseik a következők szerepelnek:
Konferenciákat, zarándoklatokat és találkozókat szerveznek a vallás, kultúra és művelődés területén és információkat nyújtunk ezen területeken. Együttműködnek más társadalmi szervezetekkel és keresztény egyházakkal nemzeti és nemzetközi szinten is. Vallási és történelmi témájú könyveket és kiadványokat adnak ki annak érdekében, hogy a Szlovákiában élő magyar kisebbség identitását erősítse és közreműködjenek hagyományainak megőrzésében. Pázmány Péter szellemi örökségének értelmében támogatják a Közép-európai nemzetek együttélését a tolerancia, szolidaritás, kölcsönös megértés és szeretet szellemében.

A 2008-as év kiemelkedő eseménye volt a Társulás szempontjából, hogy a Jópásztor Alapítvánnyal és a Mécs László Társulással közösen Nyílt levelet fogalmaztak meg a Szlovák Püspökkari Konferencia részére, amelyben kinyilvánították a magyar főpásztor kinevezésére való igényüket a február 14-ei egyházmegyei felosztás kapcsán előállt új helyzetben. A Nyílt levélhez csatlakozott 25 társadalmi és egyházi szervezet, valamint mintegy 25 000 felvidéki magyar látta el kézjegyével az aláírási íveket, amelyeket szeptember 19-én adták át a Szlovák Püspökkari Konferencia elnökének Pozsonyban.

A hét év során Imakilencedeket tartottunk felvidéki és magyarországi egyházközségekben a papi hivatásokért, a családokért, nemzetünk megmaradásért többek között. Minden évben a papok és hitoktatók részére ún. Tanulmányi Napot tartottunk, mindig más tematikában a Szentatya, illetve a Magyar Katolikus Püspöki Kar által meghirdetett emlékévekhez kapcsolódóan. Társulásunk bekapcsolódik a Feltámadási menet szervezésébe is, így a feltámadási jelvény északi ága a Felvidéken több egyházközségbe is eljut.
A 2008-as év kiemelkedő eseménye volt a Pázmaneum szempontjából, hogy a Jópásztor Alapítvánnyal és a Mécs László Társulással közösen Nyílt levelet fogalmaztak meg a Szlovák Püspökkari Konferencia részére, amelyben kinyilvánították a magyar főpásztor kinevezésére való igényüket a február 14-ei egyházmegyei felosztás kapcsán előállt új helyzetben. A Nyílt levélhez csatlakozott 25 társadalmi és egyházi szervezet, valamint mintegy 25 000 felvidéki magyar látta el kézjegyével az aláírási íveket, amelyeket szeptember 19-én adták át a Szlovák Püspökkari Konferencia elnökének Pozsonyban.

Regnum Marianum Akadémia néven keresztény felnőttképzést hoztak létre a Felvidéken, illetve már az anyaországban is. Itt a képzés keretében biblikus, teológiai és egyháztörténeti előadásokat hallgathatnak az érdeklődők. Minden évben kalendáriumot adnak ki Regnum Marianum néven.

A Komáromi Imanapokat 2006 óta Társulásunk szervezi a Jópásztor Társulattal és a Komáromi Római Katolikus Plébániával karöltve. A Komáromi Imanapok létrehozásának gondolata a felvidéki magyar hívek és papok közös kezdeményezéseként a Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom egyházi programja keretében született 1990 tavaszán. Az első megbeszélésre Léván került sor negyvenhat szlovákiai magyar lelkipásztor jelenlétében. Fő célkitűzése: a szlovákiai magyarságot egyesítő közös imádság felvidéki magyar papi és szerzetesi hivatásokért, magyar főpásztorért, valamint magyar püspökségért. Lénár Károly atya halálát követően már-már úgy tűnt, megszűnik a Komáromi Imanapok rendezvénye, a Pázmaneum Társulás segítségével azonban sikerült megújítani formáját, megőrizve az eredeti célkitűzést és tartalmat. Időközben tisztújítási folyamat kezdődött a Jópásztor Alapítványon belül is, ami elősegítette az Imanapok méltó megszervezését. 1993-tól keresztút, 2006-tól előadás is része a programnak, amelynek keretében valamely magyar szent vagy hitvalló életéről elmélkedtek a résztvevők.
Szinte megalakulásunk óta saját honlappal is rendelkezik a Pázmaneum, amelyen a Társulás hírei mellett más egyházközségek meghívóit, felhívásait is közzéteszik, valamint fényképes beszámolókkal és egyéb audiovizuális médiatartalommal is találkozhat a honlapunkra látogató érdeklődő.
Az Esterházy-dijjal kitüntetett Pázmaneum Társulás megalakulása óta mindvégig Esterházy János szellemi örökségét tartotta mérvadónak és a felvidéki magyar mártírpolitikusról kiadványaiban, konferenciáin, illetve 2011-től már a dunaszerdahelyi emléktáblája révén is megemlékezik.

„Köszönjük támogatóinknak, a lelkiatyáknak, híveknek és minden jó szándékú embernek a segítséget, támogatást, az imákat, a buzdítást, az építő kritikát! Köszönjük a magánszemélyeknek és a lelkiatyáknak, valamint a magyar közösség érdekképviseletét felvállaló közéleti szereplőknek, hogy anyagi támogatásuk mellett erkölcsi támogatásukról is biztosították Társulásunkat az évek során.
A Pázmaneum Polgári Társulás továbbra is elkötelezett hivatástudattal próbálja szolgálni a felvidéki magyar közösséget, és legjobb tudása és belátása szerint igyekszik felszólalni a felvidéki magyarságot ért sérelmek ügyében.
Köszönjük és kérjük a további imákat is, amelyeket munkánk érdekében mondanak a hívek és a lelkiatyák, hiszen az ima és a hit erejével tudjuk munkánkat folytatni és célkitűzéseinket valóra váltani a jövőben is, megalkuvás nélkül, az igazság fényében. "


ThDr. Karaffa János, a Pázmenum védnök-elnöke
Karaffa Attila, a Pázmaneum ügyvezető elnöke