Ugrás a tartalomra

Ünnepi est Dunaszerdahelyen a Magyar kultúra napján

image

Dunaszerdahelyen immár negyedik alkalommal rendezte meg a Pázmaneum Társulás és a Kortárs Magyar Galéria ünnepi rendezvényét a Himnusz születésnapján, január 22-én a Vermes-villában. Az előadók ismét színvonalas műsorral készültek, amelyet fergeteges tapssal köszönt meg a közönség a patinás épületben.

Az ünnepi estet Nagy Zsófia, a dunaszerdahelyi Magángimnázium diákja kezdte, aki a Himnuszt szavalta el. Karaffa Attila a Pázmaneum Társulás ügyvezető elnöke, városi képviselő ünnepi köszöntőjének elején üdvözölte a megjelent társadalmi, politikai, civil élet vezetőit és minden megjelentet, akik a környező falvak településeiről is érkeztek. Jelen volt az ünnepségen többek között A. Szabó László Dunaszerdahely város alpolgármestere, Dr. Molnár, Újpest gazdasági, oktatási, kulturális ügyekért felelős alpolgármester, Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke, Szabó József, Magyarország Pozsonyi Nagykövetségének I. tanácsosa is. „A kultúra nemcsak tudást és műveltséget hordoz magával, hanem erkölcsöt is. A magyar kultúra továbbadását senki más nem végzi el csak mi magunk! A kultúra kovácsai itt városunkban is az óvónők, tanítók, tanárok, mérnökök, közművelődési alkalmazottak, az értelmiség együtt az egyszerű emberekkel: munkásokkal, parasztemberekkel ugyanúgy izzítja a vasat a magyar kultúra kohójában. Köszönet érte nekik és hála! A magukét áldozzák fel, a maguk idejét, még ha bizonytalannak is látszik munkájuk gyümölcse. Rendíthetetlenül küzdenek munkahelyükön, ahová a Teremtő állította őket... Városunk építői mindig gondoskodtak az anyagi megélhetés mellett a szellemi javakról is, hiszen gazdag kultúrtörténettel dicsekedhetünk: színjátszókörök, közművelődési és egyházi egyletek, cserkészek és még hosszan sorolhatnánk a városunkban működő egykori szervezeteket, amelyek közül többen is, a rendszerváltás után újra gazdagítják városunk kulturális életét. A színes kulturális kavalkád megismerése nem bűn, sőt javunkra is válhat. Arra kell csak ügyelnünk, hogy a miénk, az a magyar megmaradjon, és ne veszítsük el!" – hangsúlyozta beszédében a Magyar kultúra napján a rendezvény elindítója, aki felhívta a jelenlevők figyelmét az iskolai beiratkozások kapcsán a magyar iskola és anyanyelvi oktatás fontosságára is.

Ezúttal a legkisebbek közül, a Komenský utcai óvodások Rajcsúros néptánccsoportja következett, akik játékos-zenés műsora hamar elnyerte a felnőttek tetszését. Ugyancsak szívbemarkoló volt Újpest alpolgármesterének beszéde is, aki a két város közötti kulturális párbeszéd elindítását kezdeményezte. A Dunaszerdahelyen élő Kulcsár Ferenc költő, a Magyar Arany Érdemkereszt viselője saját művét adta elő, amely az eddigi műsorokhoz képest kuriózum volt, így ebben az évben a költészettel is bővült a magyar kultúra napi program.

Az ünnepi beszédet Dr. Molnár Szabolcs Újpest alpolgármestere tartotta, aki kifejezte örömét, hogy a Himnusz születésnapján az elszakított magyar nemzettestvéreivel együtt ünnepelhet többedmagával együtt. A magyar kultúra ápolásáról, annak továbbadásáról és a jövő feladatainak fontosságáról beszélt, valamint tolmácsolta azt az újpesti szándékot, hogy a jövőben Dunaszerdahely és Újpest városa kulturális téren még szorosabban működjön együtt.

Az Ifjú Pántlika Népzenekar műsora követte az ünnepi beszédet. Sebő József tanár úr, a népzenekar vezetője a közönséget is megénekeltette az ünnepi esten. Nem volt hiány magyar népzenében, hiszen a Pántlika zenekar követte az ifjú tehetségeket, akik boncidai népzenét játszottak. Az est zárásaként a dunaszerdahelyi születésű Kevický Tünde kápráztatta el a közönséget csodás hangjával, aki Erkel Ferenc Bánk bán című operájának leghíresebb áriájával, a Hazám, hazámmal kezdte műsorát.

Végezetül a Pázmaneum ügyvezető elnöke mondott köszönetet a megjelent vendégeknek és az előadóknak. A Himnusz eléneklésével zárult az ünnepi est a Vermes-villában. Az ünnepi est előtt Újpest városának küldöttsége és Dunaszerdahely város képviselői megkoszorúzták Esterházy János Fő utcai emléktábláját.