„A könyv, amelyet most a kezében tart, óriási kincs. Nem anyagi értelemben, mint azt sokan gondolnák, hanem azért, met egyrészt szakmai szempontból a gútai iskolaügy hőskorát bemutató alapmű, másrészt krónikai jellegét és nyelvezetét tekintve nyelvtörténeti különlegesség, amelyet bátran lapozhat, olvashat szakember és laikus érdeklődő egyaránt, mert mindenki megtalálja benne a maga iskoláját, iskoláskori élményeit." (1.)
A kiadvány a gútai polgárok és Gúta Önkormányzata támogatásával, valamint a budapesti Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet-Pedagógiai Múzeum igazgatóságának és a Gútai Plébánia Hivatal együttműködésével készült a Palkovich Viktor Társulat áldozatos és fáradtságos munkája gyümölcseként.
A gútai leányiskola 250 éves múltját Madarász Róbert vetette papírra, beleszőve Harmath Lajosné Vöröss Kornélia emlékeit, a gútai Krónika eredeti szövegeit és különféle dokumentumokat. A szöveget Murányi György gondozta.
A kiadvány rendkívül gazdag illusztrációban és képekben, amelyet a társulat tagjai ( Takács Zsuzsanna, Decsi Katalin, Kürti Endre, továbbá Kiss Róbert és Szlovák Marian iskola-esperesek) valamint nem utolsó sorban szimpatizánsok és támogatók gyűjtöttek csokorba, hogy az olvasónak élesebb és színesebb képet mutassanak az iskola régmúlt eseményeiről.
A könyvet különlegessé teszi egy CD-melléklet, amely Harmath Lajosné Vöröss Kornéliának, azaz Nelli néninek és Elek László esperes-plébánosnak köszönhetően régi gyermekdalok gyűjteményét tartalmazza.
Az ízléses könyvborító Kürti Zsolt munkája.
A kiadvány megvásárolható Gútán az Egyházi Gimnáziumban, a városházán és a plébánián, valamint a rév-komáromi Éden kegytárgyboltban (a régi Iskola utcában, a Jókai Múzeum mellett).
„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy társulatunk 'Gutta Cavat Lapidem' elnevezésű könyvsorozatának harmadik kötetét én ajánlhatom szíves figyelmükbe. Kérem, olvassák és fogadják nagy szeretettel!
Könyvünk főhajtás Gúta nagy, népnevelő, iskolateremtő papjai és pedagógusai előtt, akik bíztak a hit és a műveltség közösségteremtő és nemzetmegtartó erejében.
Engedjék meg, hogy ajánló soraim végén Reményik Sándort hívjam segítségül, aki megmaradásunk két alappillérére mutat rá versében:
Kicsi fehér templomotokba
Most minden erők tömörülnek
Kicsi fehér templom-padokba
A holtak is mellétek ülnek.
A nagyapáink, nagyanyáink,
Szemükben biztatás vagy vád:
Ne hagyjátok a templomot,
A templomot s az iskolát!"(2.)
(1.-2.: Priskin Zoltán, a Palkovich Viktor Társulás elnökének előszava a könyvből)
Méri Andrea
Forrás: Volt egyszer egy iskola, Palkovich Viktor Társulat, Gúta, 2012.